Ediția 2019: MISIUNE ÎNDEPLINITĂ

      Niciun comentariu la Ediția 2019: MISIUNE ÎNDEPLINITĂ

În 13 campionate naționale din Europa, ediția 2019 s-a terminat în luna noiembrie (unele puțin mai devreme), în această perioadă fiind în prim-plan meciurile de baraj pentru retrogradare/promovare în primul eșalon și finalele de Cupă. După 15 decembrie, când toate acestea vor trece, iar ediția de campionat va deveni istorie, voi reveni cu un amplu articol, în serial, în care vă voi prezenta cele 13 prime ligi care se joacă în sistem primăvară (turul) – toamnă (returul).

Dar, pentru început, ca un preambul la mini-serialul de patru episoade, iată o trecere în revistă a primelor ligi din cele 13 țări care au încheiat ediția 2019, cu prezentarea liniilor de clasament a echipelor care au încheiat competiția pe podium.

* BELARUS (Vysshaya Liga):

  1. DINAMO BREST    30  23-6-1  70-22  75p
  2. BATE Borisov        30  22-4-4  61-21  70p
  3. Șahtior Soligorsk   30  20-5-5  59-21  65p

* ESTONIA (Meistriliiga):

  1. FLORA TALLIN     36  29-3-4  110-21  90p
  2. Levadia Tallin        36  24-6-6  98-32  78p
  3. Nomme Kalju         36  22-11-3  79-34  77p

* INSULELE FEROE (Premier League):

  1. K.I. KLAKSVIK  27  21-3-3  62-19  66p
  2. B36 Torshavn  27  20-3-4  53-23  63p
  3. N.S.I. Runavik  27  18-3-6  65-31  57p

* FINLANDA (Veikkausliiga):

  1. P.S. KUOPIO       27  15-8-4  46-24  53p
  2. F.C. Inter Turku  27  15-3-9  42-29  48p
  3. Honka Espoo     27  14-5-8  41-29  47p

* GEORGIA (Crystalbet Erovnuli Liga):

  1. DINAMO TBILISI   36  23-6-7  70-31  75p
  2. Dinamo Batumi    36  21-7-8  57-31  70p
  3. Saburtalo Tbilisi   36  21-7-8  67-36  70p

* REPUBLICA IRLANDA (Premier Division):

  1. F.C. DUNDALK              36  27-5-4  73-18  86p
  2. Shamrock Rov. Dublin     36  23-6-7  62-21  75p
  3. Bohemians Dublin        36  17-9-10  47-28  60p

* ISLANDA (Pepsideild):

  1. K.R. REYKJAVIK          22  16-4-2  44-23  52p
  2. Breidablik Kopavogur  22  11-5-6  45-31  38p
  3. F.H. Hafnarfjordur        22  11-4-7  40-36  37p

* KAZAHSTAN (Premier League):

  1. F.C. ASTANA              33  22-3-8  67-28  69p
  2. Kairat Almaty              33  22-2-9  65-32  68p
  3. Ordabasy Shymkent  33  19-8-6  52-24  65p

* LETONIA (Optibet Virsliga):

  1. F.C. RIGA                 32  20-6-6  59-21  66p
  2. Futbola Skola Riga  32  17-8-7  55-32  59p
  3. F.K. Ventspils           32  12-11-9  47-43  47p

* LITUANIA (A Lyga):

  1. SUDUVA MARIJAMPOLE  28  25-0-3  74-15  75p
  2. Zalgiris Vilnius                  28  21-2-5  67-22  65p
  3. F.K. Vilnius                       28  13-7-8  44-29  46p

* REPUBLICA MOLDOVA (Divizia Națională):

  1. SHERIFF TIRASPOL       28  22-4-2  60-9  70p
  2. Sg. Gheorghe Suruceni  28  16-5-7  40-28  53p
  3. Petrocub Hîncești            28  14-8-6  34-21  50p

* NORVEGIA (Eliteserien):

  1. F.K. MOLDE                  30  21-5-4  72-31  68p
  2. F.K. Bodo/Glimt             30  15-9-6  64-44  54p
  3. Rosenborg Trondheim  30  14-10-6  53-41  52p

* SUEDIA (Allsvenskan):

  1. DJURGARDENS STOCKHOLM  30  20-6-4  53-19  66p
  2. F.F. Malmö                                 30  19-8-3  56-16  65p
  3. I.F. Hammarby Stockholm          30  20-5-5  75-38  65p

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *