Campionatul Județean Arad: De la început până în prezent… și cu speranță în viitor! (Episodul 12)

Turul ediției 1973/1974… După promovarea echipelor Gloria Arad, Constructorul Arad, Strungul Arad și Crișana Sebiș, primul eșalon județean s-a dovedit a fi văduvit de cele mai bune echipe ale momentului, așa că ediția 1973/1974 a rămas doar o „afacere ineuană”, lupta pentru titlul de „campion județean” urmând a se duce între Gloria Ineu și A.S. Victoria Ineu. Pe lângă acestea, în imediata apropiere a clasamentului final, sunt echipele Foresta Arad, Frontiera Curtici, Stăruința Dorobanți și Victoria Chișineu-Criș, team-uri care au încercat să țină piept celor două din frunte, dar care s-au „sufocat” în retur, lăsând ineuanele să-și dispute titlul județean. Chiar și așa, ediția nu a fost lipsită de surprizele care au „colorat” competiția, iar un alt lucru demn de remarcat este acela că nu a mai fost nici o echipă exclusă sau care a decis să se retragă din competiție, toate cele 16 competitoare jucându-și cele 30 de meciuri programate. Reamintind faptul că noile echipe promovate sunt Eletrometal Lipova, Mureșul Micălaca Arad și Înfrățirea Iratoșu, să vedem cum a decurs prima fază a ediției, cea din toamna anului 1973…

Etapa I: Electrometal Lipova – Victoria Ch. Criș 2-2, Stăruința Dorobanți – Mureșul Micălaca Arad 2-0, Libertatea Arad – Frontiera Curtici 0-0, Șiriana Șiria – Mureșul Lipova 5-1, Șoimii Pâncota – Foresta Arad 3-0, A.S. Victoria Ineu – Foresta Beliu 7-1, Înfrățirea Iratoșu – Gloria Ineu 1-2, F.Z. Arad – Progresul Pecica 0-1. Debut „ca din pușcă” al celor din Ineu (A.S. Victoria) și Șiria, care s-au impus la scoruri severe în meciurile jucate pe teren propriu. *** Noile promovate nu au obținut decât 1 punct (din 6 posibile), datorită rezultatului de egalitate al celor de la Electrometal Lipova, după ce au avut 2-0 la pauză. *** Gloria Ineu câștigă la Iratoșu, cu golul victoriei marcat în minutul 87. *** Printre performerele etapei sunt Progresul Pecica, Frontiera Curtici și Victoria Ch. Criș, care au obținut rezultate pozitive în meciurile jucate în deplasare.

Etapa a II-a: Foresta Arad – Electrometal Lipova 4-2, Mureșul Lipova – A.S. Victoria Ineu 1-2, Foresta Beliu – Șoimii Pâncota 4-1, Gloria Ineu – Libertatea Arad 13-1, Victoria Ch. Criș – Înfrățirea Iratoșu 3-2, Mureșul Micălaca Arad – Șiriana Șiria 1-0, Frontiera Curtici – F.Z. Arad 2-1, Progresul Pecica – Stăruința Dorobanți 3-1. Și a apărut „scorul campionatului”, la Ineu, cu complicitatea arădenilor de la Libertatea, „pantofarii” prezentându-se mai mult decât deplorabil. *** Beliu câștigă cu 4-1, dar toate cele cinci goluri au fost marcate de jucătorii de la Foresta, unul fiind autogol. *** Meci dramatic la Chișineu-Criș, după 0-0 la pauză marcându-se de cinci ori în repriza secundă. *** Pecica și Dorobanți au oferit un meci de mare încleștare sportivă, gazdele câștigând, totuși, pe merit, cele două puncte ale victoriei. *** Înfrățirea Iratoșu, F.Z. Arad și Mureșul Lipova sunt singurele echipe care nu au obținut, încă nici un punct.

Etapa a III-a: Șiriana Șiria – Frontiera Curtici 3-0, Libertatea Arad – Șoimii Pâncota 6-2, Înfrățirea Iratoșu – Foresta Beliu 1-0, Gloria Ineu – A.S. Victoria Ineu 1-1, Electrometal Lipova – Mureșul Micălaca Arad 3-1, F.Z. Arad – Mureșul Lipova 4-2, Progresul Pecica – Foresta Arad 4-1, Stăruința Dorobanți – Victoria Ch. Criș 5-0. După ce a fost serios „smotocită” la Ineu, în etapa trecută, Libertatea face scor cu cei din Pâncota, după ce a condus, la un moment dat, cu 6-0. *** Șiriana bate serios la porțile afirmării sportive, după ce edițiile trecute s-a salvat cu greu de la retrogradare și bate la scor „de neprezentare” pe Frontiera Curtici. *** Înfrățirea Iratoșu și F.Z. Arad obțin primele puncte ale ediției, după ce ambele echipe s-au impus după meciuri grele jucate pe teren propriu. *** Pecica obține a doua victorie consecutivă. *** Dorobanți răzbună nereușitele de la Pecica, din etapa trecută și bate pe Chișineu-Criș, realizând „scorul etapei”.

Etapa a IV-a: F.Z. Arad – Foresta Arad 1-4, Înfrățirea Iratoșu – Mureșul Lipova 0-2, Electrometal Lipova – Gloria Ineu 0-4, Victoria Ch. Criș – Progresul Pecica 5-1, Frontiera Curtici – Foresta Beliu 3-2, Libertatea Arad – Mureșul Micălaca Arad 4-1, Stăruința Dorobanți – A.S. Victoria Ineu 2-3, Șoimii Pâncota – Șiriana Șiria 0-0. Rezultate „în oglindă” ale echipelor din Lipova: Mureșul câștigă în deplasare (la Iratoșu), iar Electrometal pierde, la scor, pe teren propriu (cu Gloria Ineu). *** Curtici și Beliu au oferit un meci frumos și dramatic, în care s-au marcat cinci goluri. *** După 1-1 la pauză (cu oaspeții deschizând scorul!), Ch. Criș obține o victorie confortabilă, marcând de patru ori în repriza secundă. *** Libertatea obține a doua victorie la scor pe teren propriu. *** Foresta Arad câștigă în Grădiște, în fața „lemnarilor” arădeni, și tot după 1-1 la pauză (cu scor deschis de gazde). *** Șiria confirmă, obținând un punct prețios la Pâncota.

Etapa a V-a: Mureșul Micălaca Arad – Înfrățirea Iratoșu 2-3, Gloria Ineu – Șiriana Șiria 0-0, Mureșul Lipova – Libertatea Arad 1-1, Victoria Ch. Criș – Șoimii Pâncota 3-1, Progresul Pecica – Electrometal LIpova 1-0, Stăruința Dorobanți – Frontiera Curtici 0-0, Foresta Arad – A.S. Victoria Ineu 3-1, Foresta Beliu – F.Z. Arad 0-1. O etapă săracă în goluri: s-a marcat numai de 17 ori! *** Mare surpriză la Ineu, liderul fiind oprit de revelația din Șiria, care obține un nou punct prețios în deplasare (și tot 0-0). *** Înfrățirea Iratoșu, Victoria Ch. Criș și Foresta Arad – singurele echipe care au marcat cele mai multe goluri: câte 3 fiecare. *** Un 0-0 surprinzător și în meciul de la Dorobanți, „vameșii” din Curtici rezistând cu bine atacului gazdelor.

Etapa a VI-a: F.Z. Arad – Gloria Ineu 1-4, Foresta Beliu – Progresul Pecica 0-0, A.S. Victoria Ineu – Mureșul Micălaca Arad 2-0, Libertatea Arad – Electrometal Lipova 4-1, Șoimii Pâncota – Înfrățirea Iratoșu 2-2, Mureșul Lipova – Stăruința Dorobanți 3-3, Șiriana Șiria – Foresta Arad 1-1, Frontiera Curtici – Victoria Ch. Criș 3-3. Atacurile au recuperat… „restanțele”: s-au marcat 30 de goluri. *** Egaluri spectaculoase în meciurile de la Lipova (Dorobanți a condus cu 3-1), Curtici (oaspeții au egalat „la 3” din 11 metri, în minutul 87) și Pâncota (gazdele au avut și 2-0, oaspeții egalând în minutul 78). *** Liderul recuperează cu vârf și îndesat punctul pierdut etapa trecută, câștigând, la scor, la Arad. *** Șiriana este la al treilea rezultat de egalitate consecutiv, de data aceasta fiind vorba de un 1-1. *** Egal fără gol la Beliu, după un joc lipsit de faze la poartă.

Etapa a VII-a: Înfrățirea Iratoșu – Progresul Pecica 1-0, Mureșul Micălaca Arad – Frontiera Curtici 2-1, Foresta Arad – Stăruința Dorobanți 0-4, Șiriana Șiria – A.S. Victoria Ineu 0-0, Gloria Ineu – Mureșul Lipova 5-0, Șoimii Pâncota – F.Z. Arad 2-0, Electrometal LIpova – Foresta Beliu 2-1, Victoria Ch. Criș – Libertatea Arad 3-0 (neprezentare oaspeți). Iată că a apărut și prima neprezentare a ediției! *** Fără înfrângere și având un golaveraj foarte bun (29-4), Gloria Ineu se arată ca fiind una din echipele cu cele mai mari șanse la titlul de „campion județean”, câștigând la scor meciul jucat pe teren propriu cu Mureșul Lipova (Voicu marcând de trei ori, celelalte reușite aparținând lui Tinț și Stan). *** Al patrulea rezultat de egalitate consecutiv pentru Șiriana, de data aceasta după un 0-0 cu A.S. Victoria Ineu. *** Stăruința câștigă la scor în cartierul Grădiște, Marincan marcând de trei ori. *** După ce a condus cu 1-0, Beliu pierde la Lipova datorită unui… autogol. *** Golul lui Marton (min. 47) urcă Iratoșu pe locul 7.

Etapa a VIII-a: Progresul Pecica – Șiriana Șiria 1-1, Victoria Ch. Criș – Foresta Beliu 3-1, Electrometal Lipova – Mureșul Lipova 1-0, Stăruința Dorobanți – Șoimii Pâncota 3-1, A.S. Victoria Ineu – Înfrățirea Iratoșu 1-0, Frontiera Curtici – Gloria Ineu 1-0, Foresta Arad – Libertatea Arad 2-3, Mureșul Micălaca Arad – F.Z. Arad 0-1. Pentru că nu s-a prezentat cu echipa de juniori la un meci de campionat, Foresta Arad a fost penalizată cu 2 puncte, penalizare pe care o va purta întreaga ediție 1973/1974! ***  Șiriana continuă cu rezultatele de egalitate: a cincia consecutivă. *** După ce a câștigat clar la Arad, Dorobanți obține cu mare greutate cele două puncte ale victoriei, în meciul de pe teren propriu, cu Pâncota. *** Golul lui Ciupuligă (min. 60) aduce două puncte importante pentru Curtici și prima înfrângere a liderului, care astfel este egalată în clasament de A.S. Victoria Ineu și Victoria Ch. Criș (toate având câte 12 puncte). *** F.Z. Arad produce surpriza etapei, marcând, în minutul 87, golul cu care câștigă pe terenul din Măcalaca (viitorul „Telecom”, actualul… Supermarket Kaufland!!). *** În derby-ul orașului Lipova, Electrometal câștigă prin golul marcat de Fluieraș (min. 65). *** După ce a avut 3-0 la pauză, Libertatea Arad termină, totuși, victorioasă, dar „în genunchi”, meciul de la Beliu, după ce gazdele marchează de două ori după pauză.

Etapa a IX-a: Gloria Ineu – Mureșul Micălaca Arad 2-0, Șiriana Șiria – Victoria Ch. Criș 2-0, Mureșul Lipova – Frontiera Curtici 1-0, Libertatea Arad – Progresul Pecica 5-1, Înfrățirea Iratoșu – Foresta Arad 1-1, Șoimii Pâncota – Electrometal Lipova 5-0, F.Z. Arad – A.S. Victoria Ineu 0-1, Foresta Beliu – Stăruința Dorobanți 3-1. După cinci rezultate de egalitate consecutive, Șiriana obține, în sfârșit, o nouă victorie, și tocmai în fața unei echipe din fruntea clasamentului. *** Libertatea Arad confirmă reușita (dificilă) de la Beliu, din etapa trecută și câștigă (mult mai ușor) meciul cu Pecica, de pe teren propriu, chiar dacă pecicanii au egalat prin Monea (min. 48). *** F.Z. „dă pe mere ce a luat pe pere”: după victoria de la Arad (considerată a fi în deplasare), pierde pe teren propriu cu A.S. Victoria Ineu. *** Curtici obține două puncte extrem de prețioase la Lipova, după ce gazdele au deschis scorul. *** Liderul bate greu pe Mureșul Micălaca, cu câte un gol marcat în fiecare din cele două reprize. *** Rezultat, totuși, surprinzător la Beliu, dar victorie meritată a Forestei, chiar dacă cei din Dorobanți au jucat cu ambiție.

Etapa a X-a: Foresta Arad – Victoria Ch. Criș 2-0, Electrometal Lipova – F.Z. Arad 0-1, Foresta Beliu – Gloria Ineu 2-2, Mureșul Micălaca Arad – Mureșul Lipova 0-1, Șoimii Pâncota – Progresul Pecica 1-0, Înfrățirea Iratoșu – Șiriana Șiria 1-0, Stăruința Dorobanți – Libertatea Arad 4-2, A.S. Victoria Ineu – Frontiera Curtici 3-0 (oaspeții au sosit cu întârziere la meci, iar brigada de arbitri a decis că acesta nu se mai poate juca; poate că dacă erau telefoane mobile pe vremea aceea, alta era situația!). În derby-ul Mureșului, câștig de cauză a avut echipa din Lipova. *** Iratoșu pune punct seriei pozitive a celor de la Șiriana, prin golul marcat de Czank (min. 15). *** F.Z. se simte mai bine pe terenuri străine, după ce a obținut alte două puncte în deplasare, de data aceasta la Lipova. *** Beliu face o nouă surpriză, blocând liderul, care a fost nevoit să alerge de două ori după egalare. *** Stăruința și Libertatea au oferit un meci spectaculos, cu șase goluri, dar gazdele au marcat de… 5 ori, unul fiind un autogol.

Etapa a XI-a: F.Z. Arad – Înfrățirea Iratoșu 1-0, Frontiera Curtici – Electrometal Lipova 2-0, Progresul Pecica – Mureșul Micălaca Arad 0-0, Victoria Ch. Criș – A.S. Victoria Ineu 2-0, Libertatea Arad – Foresta Beliu 4-1, Mureșul Lipova – Foresta Arad 1-0, Gloria Ineu – Șoimii Pâncota 3-1, Șiriana Șiria – Stăruința Dorobanți 1-1. Iată că F.Z.-ul arată că știe să câștige și pe arena proprie, obținând un 1-0 muncit în fața celor din Iratoșu. *** Liderul câștigă meritat, dar greu, cele două puncte, însă cei din Pâncota și-au vândut foarte scump pielea, dând o replică curajoasă. *** Libertatea obține două puncte, după un 4-1 foarte clar pe teren propriu și urcă pe locul 4 al clasamentului. *** Șiriana face un nou egal, de data aceasta fiind 1-1 cu Dorobanți, pe teren propriu, cu oaspeții marcând primul gol.

Etapa a XII-a: Înfrățirea Iratoșu – Stăruința Dorobanți 1-0, Foresta Beliu – Mureșul Lipova 2-0, Progresul Pecica – A.S. Victoria Ineu 1-4, Electrometal Lipova – Șiriana Șiria 2-2, Mureșul Micălaca Arad – Foresta Arad 2-1, Gloria Ineu – Victoria Ch. Criș 2-0, Libertatea Arad – F.Z. Arad 6-1, Șoimii Pâncota – Frontiera Curtici 2-0. Primul meci jucat în primul eșalon județean a dat startul unei frumoase și interesante rivalități fotbalistice între echipele Înfrățirea Iratoșu și Stăruința Dorobanți, foarte apropiate geografic, debutul consemnând victoria gazdelor, cu un gol marcat în minutul 89 (autor: Czank). *** A.S. Victoria Ineu se impune la scor în deplasarea de la Pecica, după ce a avut 4-0 în minutul 52, gazdele marcând golul „de onoare” din lovitură de la 11 metri (prin Manea, în minutul 74). *** Șiriana își adaugă al șaptelea rezultat de egalitate, după un 2-2 muncit la Lipova. *** În derby-ul arădean de pe terenul din cartierul Micălaca, Mureșul câștigă „la pas” în fața „lemnarilor”. *** Libertatea urcă pe ultimul loc al podiumului, după un 6-1 în faza F.Z.-ului, deși oaspeții au egalat în minutul 25. *** Pâncota se impune fără probleme în derby-ului mijlocului de clasament. *** Beliu urcă peste Mureșul Lipova în clasament, doar pentru că are golaveraj ceva mai bun: 17-25, față de 13-25, ambele având câte 8 puncte.

Etapa a XIII-a: Foresta Arad – Gloria Ineu 2-1, Șiriana Șiria – Foresta Beliu 1-1, Stăruința Dorobanți – Electrometal Lipova 3-0, Frontiera Curtici – Înfrățirea Iratoșu 3-1, Victoria Ch. Criș – F.Z. Arad 4-0, A.S. Victoria Ineu – Libertatea Arad 2-0, Mureșul Lipova – Progresul Pecica 2-1, Mureșul Micălaca Arad – Șoimii Pâncota 2-1. „Lemnarii” arădeni produc surpriza etapei și coboară Gloria Ineu din fruntea clasamentului. *** Victoria Ineu bate pe Libertatea și devine noul lider al Campionatului Județean (cu 20 de puncte, unul mai mult decât Gloria). *** Chișineu-Criș face „scorul etapei”, într-un meci în care F.Z. a rezistat doar o repriză. *** Șiriana se mulțumește și cu un egal (al optulea) în meciul jucat pe teren propriu, după ce Beliu a egalat cu 12 minute înainte de final. *** Dorobanți câștigă ușor meciul cu Electrometal, după ce încă din minutul 41 avea, deja, 3-0. *** După 0-1 la pauză, Mureșul Micălaca înscrie  – prin Bosânceanu (min. 48) și Groza (min. 79) – golurile cu care obține două puncte extrem de importante. *** Mureșul Lipova și Progresul Pecica au oferit un meci de mare angajament, terminat cu victoria, totuși, meritată a gazdelor.

Etapa a XIV-a: F.Z. Arad – Stăruința Dorobanți 2-0, Foresta Beliu – Mureșul Micălaca Arad 3-1, Șoimii Pâncota – A.S. Victoria Ineu 2-1, Victoria Ch. Criș – Mureșul Lipova 1-0, Frontiera Curtici – Foresta Arad 1-2, Electrometal Lipova – Înfrățirea Iratoșu 5-0, Gloria Ineu – Progresul Pecica 2-0, Libertatea Arad – Șiriana Șiria 3-0 (oaspeții cu sosit cu întârziere la stadion, meciul fiind dat câștigat „la masa verde” echipei din Arad). Electrometal Lipova se înscrie în grupul select al echipelor care fac „scorul etapei”, după ce la pauză a fost doar 1-0, ultimele trei goluri fiind marcate în minutele 74, 75 și 78. *** De neînțeles și de neiertat neglijența sau gafa celor de la Șiriana, care au ajuns cu 16 minute întârziere în cartierul Sînicolau-Mic, mai ales că distanța dintre Șiria și Arad nu este mare. *** F.Z. obține două puncte meritate și muncite (după 0-0 la pauză), în fața unei echipe – Stăruința Dorobanți – care a venit să câștige. *** Gloria Ineu se impune clar în fața celor din Pecica și profitând de pasul greșit al concitadinilor de la Victoria, urcă, din nou, pe prima treaptă a clasamentului. *** Și Foresta Beliu își mai adaugă două puncte la zestrea adunată și staționează pe locul 11. *** Cu golul din 11 metri marcat de Moisă (min. 77), Șoimii Pâncota învinge pe A.S. Victoria Ineu și o coboară din fruntea ierarhiei.

Etapa a XV-a, ultima din tur: Înfrățirea Iratoșu – Libertatea Arad 3-2, Foresta Arad – Foresta Beliu 1-0, Stăruința Dorobanți – Gloria Ineu 0-1, Mureșul Micălaca Arad – Victoria Ch. Criș 4-1, Șiriana Șiria – F.Z. Arad 2-0, Progresul Pecica – Frontiera Curtici 0-0, Mureșul Lipova – Șoimii Pâncota 2-1, A.S. Victoria Ineu – Electrometal Lipova 3-2. Și Mureșul Micălaca Arad devine echipa care realizează „scorul etapei”, după ce s-a impus clar în fața celor de la Victoria Ch. Criș. *** Victorie grea pentru Iratoșu, cu golul al treilea marcat în minutul 86, dar arădenii de la Libertatea au jucat foarte bine, marcând, în minutul 87, golul cu care au relansat jocul, lipsind puțin să nu se întoarcă acasă cu un 3-3 meritat. *** Final „de foc” și la Ineu, A.S. Victoria marcând golul victoriei abia cu trei minute înainte de încheierea partidei. *** Șiriana obține a patra victorie în acest campionat, și cu cele 8 rezultate de egalitate termină turul pe locul 5 (având 16 puncte). *** Un 0-0 de mare luptă la Pecica, „vameșii” din Curtici obținând un prețios punct în această deplasare. *** Liderul câștigă greu la Dorobanți, prin golul marcat de Chiriță (min. 74). *** În derbyul „forestierilor”, arădenii au ieșit învingători, prin golul macat de Erös, cu un minut înainte de finalul meciului. *** Deși au deschis scorul, prin Rodeanu (min. 13), cei de la Pâncota au pierdut meciul de la Lipova, gazdele replicând cu reușitele lui Răchițan (min. 40) și Ursu (min. 48).

S-a mai terminat un tur de campionat, al șaselea, de la debutul Campionatului Județean Arad (în toamna anului 1968), și chiar dacă am amintit în startul articolului că primului eșalon i-au plecat echipele de valoare, meciurile din tur au arătat că și alte echipe pot spera să facă performanță. Iar la o privire rapidă peste clasamentul turului, se poate vedea echilibrul care a dominat sezonul de toamnă, din moment ce între locul 1 (Gloria Ineu, cu 23 de puncte) și locul 16 (Electrometal Lipova, cu 10 puncte) echipele sunt eșalonate pe distanța a numai 13 puncte. Un alt punct de scos în evidență îl constituie disciplina, iar meciurile din tur au arătat că se poate juca fotbal și fără faulturi grosolane și indisciplină la adresa arbitrilor, care erau obișnuințe în edițiile precedente. Chiar dacă au fost meciuri în care unele echipe nu s-au prezentat, la două dintre acestea s-a acordat victorie la „masa verde” doar pentru că echipa oaspete a sosit cu întârziere la stadion, iar marea surpriză neplăcută a constituit-o „performanța” celor de la Șiriana Șiria, care au întârziat… 1 minut peste limita regulamentară de 15 minute! Despre eficacitate, se poate spune că a fost la cote normale, având etape în care s-au marcat goluri multe și etape în care eficacitatea a lăsat de dorit. Dar marele câștiga al campionatului l-a constituit interesul iubitorilor de fotbal, care s-au prezentat în număr destul de mare, mai ales atunci când pe teren evoluau echipele fruntașe.

Iată cum se prezintă clasamentul la finalul sezonului de toamnă…

1. Gloria Ineu ……………………………… 15  10-3-2  43-10  23p
  2. A.S. Victoria Ineu …………………….. 15  10-2-3  31-15  22p
  3. Libertatea Arad ……………………… 15  8-2-5  41-35  18p
  4. Victoria Ch. Criș …………………….. 15  8-2-5  30-25  18p
  5. Șiriana Șiria …………………………. 15  4-8-3  18-12  16p
  6. Frontiera Curtici ……………………. 15  6-4-5  18-20  16p
  7. Stăruința Dorobanți ………………. 15  6-3-6  29-22  15p
  8. Șoimii Pâncota …………………….. 15  6-2-7  25-26  14p