Campionatul Județean Arad: De la început până în prezent… și cu speranță în viitor! (Episodul 10)

Returul ediției 1972/1973… Așa cum am văzut, din episodul trecut, la sfârșitul sezonului de toamnă, liderul Campionatului Județean Categoria I (cum se numea primul eșalon arădean pe atunci) este Strungul Arad, surprinzătoarea nou-promovată fiind o adevărată performeră, pentru că în cele 15 meciuri jucate, a obținut 10 victorii, cinci meciuri le-a terminat la egalitate, nepierzând nici un meci! Pe locul doi, la un singur punct de lider este Crișana Sebiș, echipă care a pregătit actuala ediție de campionat ca să promoveze direct în al treilea eșalon, mai ales că, din nou, campioana județeană, la care se adăugau și 8 echipe de pe locul 2 din toate Campionate județene, aveau să promoveze în Divizia C fără a mai juca meci de baraj, aceasta suferind o nouă modificare organizatorică, de la 12 grupe cu câte 14 echipe la 12 grupe cu câte 16 echipe. Revenind la sezonul de primăvară în Campionatul Județean Arad, anticipând puțin, veți fi martorii unei adevărate drame, dar și ale unor urcări sau coborâri în clasament, față de ierarhia sezonului de toamnă. Și da, Crișana Sebiș va reuși să devină campioană a județului Arad. Cum se va întâmpla asta, să vedem în cele ce urmează…

Etapa a XVI-a, prima din retur: Crișana Sebiș – Strungul Arad 1-0, Foresta Arad – Progresul Pecica 2-1, Mureșul Lipova – Stăruința Dorobanți 0-2, A.S. Victoria Ineu – Foresta Beliu 1-0, Frontiera Curtici – Banatul Vinga 7-0, F.Z. Arad – Victoria Ch. Criș 3-1, Șiriana Șiria – Libertatea Arad 4-2, Șoimii Pâncota – Victoria Ineu 2-0. Crișana câștigă derby-ul pentru locul 1 și trece în fruntea clasamentului. *** Curtici bate „lanterna roșie” și face scorul etapei. *** Șiria câștigă muncit meciul cu Libertatea, Petroșan marcând de trei ori. *** A.S. Victoria Ineu marchează abia în minutul 86 golul care-i asigură cele două puncte ale victoriei.

Etapa a XVII-a: Libertatea Arad – Crișana Sebiș 0-1, Victoria Ch. Criș – Mureșul Lipova 5-2, Foresta Beliu – Foresta Arad 0-1, Banatul Vinga – Șoimii Pâncota 1-3, Stăruința Dorobanți – A.S. Victoria Ineu 0-2, Victoria Ineu – F.Z. Arad 1-1, Strungul Arad – Frontiera Curtici 5-1, Progresul Pecica – Șiriana Șiria 3-0. Liderul din Sebiș câștigă în cartierul Sânicolau-Mic și-și menține poziția de frunte în clasament. *** Strungul punctează la golaveraj, deși a terminat meciul în doar zece jucători pe teren. *** Chișineu-Criș învinge clar pe Lipova, după ce la pauză avea, deja, 4-0. *** Deși a condus la pauză cu 1-0, Banatul Vinga a pierdut meciul jucat pe teren propriu cu Pâncota, oaspeții controlând autoritar jocul în partea a doua. *** Pecica adună puncte prețioase și bate la scor „de neprezentare”, după ce la pauză era 0-0. *** Punct prețios obținut de F.Z. la nou-promovata din Ineu și alte două puncte obținute de A.S. Victoria Ineu, în tentativa sa de a urca în clasament.

Etapa a XVIII-a: Stăruința Dorobanți – Frontiera Curtici 3-0, Foresta Arad – Victoria Ineu 0-1, Victoria Ch. Criș – Strungul Arad 0-1, Șoimii Pâncota – Progresul Pecica 2-0, Crișana Sebiș – Foresta Arad 3-0, A.S. Victoria Ineu – Libertatea Arad 4-0, F.Z. Arad – Șiriana Șiria 4-0, Mureșul Lipova – Banatul Vinga 3-0 (neprezentare oaspeți). A fost „cântecul de lebădă” al echipei Banatul Vinga, căreia neprezentarea de la Lipova i-a fost fatală, Comisia Campionatului Județean hotărând excluderea echipei din competiție, astfel că toate meciurile pe care echipa din Vinga urma să le mai joace în retur vor fi omologate cu 3-0 pentru adversare. *** Crișana mai adaugă două puncte la zestrea de până atunci, după ce a obținut a treia victorie „la zero” din retur. *** Strungul bate la Chișineu-Criș, cu un gol marcat în minutul 82 (de Atanasov). *** A.S. Victoria Ineu câștigă la scor meciul cu Libertatea, și stă bine pe ultima poziție a podiumului. *** Echipa Fabricii de Zahăr câștigă lejer meciul cu Șiria, cu câte două goluri marcate în fiecare din cele două reprize.

Etapa a XIX-a: Progresul Pecica – Stăruința Dorobanți 0-0, F.Z. Arad – Libertatea Arad 4-0, Foresta Arad – Strungul Arad 2-2, Șiriana Șiria – Șoimii Pâncota 1-3, Frontiera Curtici – Victoria Ineu 0-0, Foresta Beliu – Victoria Ch. Criș 3-0, Mureșul Lipova – Crișana Lipova 1-2, A.S. Victoria Ineu – Banatul Vinga 3-0 (fără joc). Echipa Fabricii de Zahăr a realizat „scorul etapei”, dar desprinderea decisivă s-a întâmplat în ultimele 13 minute ale jocului, când gazdele au marcat de trei ori. *** Deși a primit primul gol al returului, liderul din Sebiș a câștigat două puncte prețioase în deplasarea de la Lipova (după 0-0 la pauză). *** Pecica pierde un punct prețios pe teren propriu, în tentativa de a urca în clasament. *** Ierarhia este ruptă în partea inferioară, între locurile 11 (Victoria Chișineu-Criș) și 12 (Foresta Beliu) fiind o diferență de 6 puncte. *** Strungul smulge un punct prețios, cu trei minute înainte de finalul meciului de pe arena „C.P.L.” din Grădiște.

Etapa a XX-a: Strungul Arad – A.S. Victoria Ineu 1-2, Victoria Ch. Criș – Șoimii Pâncota 0-0, Foresta Beliu – Frontiera Curtici 2-0, Stăruința Dorobanți – F.Z. Arad 2-0, Crișana Sebiș – Progresul Pecica 1-2, Libertatea Arad – Mureșul Lipova 3-0, Victoria Ineu – Șiriana Șiria 2-0, Banatul Vinga – Foresta Arad 0-3 (fără joc). Progresul Pecica produce marea surpriză a începutului de sezon, câștigând la Sebiș, pe terenul liderului! *** Strungul pierde pe teren propriu în fața celor de la A.S. Victoria Ineu, care se apropie la trei puncte de locul 2. *** Victorii identice (cu același scor la pauză: 1-0), în meciurile de la Beliu, Dorobanți și Ineu. *** Libertatea Arad obține o victorie prețioasă, care-i aduce două puncte cu care se depărtează de „zona minată” a clasamentului.

Etapa a XXI-a: F.Z. Arad – Foresta Beliu 5-0, Victoria Ineu – Strungul Arad 1-0, Foresta Arad – Stăruința Dorobanți 0-0, Șiriana Șiria – Mureșul Lipova 0-3, Progresul Pecica – A.S. Victoria Ineu 1-0, Frontiera Curtici – Libertatea Arad 1-2, Șoimii Pâncota – Crișana Sebiș 2-3, Victoria Ch. Criș – Banatul Vinga 3-0 (fără joc). Arădenii de la F.Z. au realizat, din nou, „scorul etapei”, în fața unei echipe resemnate. *** Liderul câștigă greu la Pâncota, după un meci în care gazdele au tras de ei mai mult ca oricând. *** Strungul este la a doua înfrângere consecutivă. *** Progresul Pecica obține a doua victorie consecutivă și se depărtează de „lanterna roșie”. *** Și Libertatea obține două puncte prețioase la Curtici, într-un meci cu două goluri marcate din lovituri de la 11 metri. *** Egal „de salon” pe arena din Grădiște, oaspeții din Dorobanți jucând mult mai bine.

Etapa a XXII-a: Strungul Arad – Șoimii Pâncota 1-2, Libertatea Arad – Victoria Ch. Criș 5-0, Stăruința Dorobanți – Foresta Beliu 1-1, Progresul Pecica – F.Z. Arad 3-0, A.S. Victoria Ineu – Frontiera Curtici 3-0, Mureșul Lipova – Victoria Ineu 0-1, Crișana Sebiș – Foresta Arad 3-1, Șiriana Șiria – Banatul Vinga 3-0 (fără joc). Evoluții „în oglindă” pentru Strungul Arad (la a treia înfrângere consecutivă), respectiv pentru Progresul Pecica (la a treia victorie consecutivă), cu efecte în clasamentul primului eșalon județean. *** A.S. Victoria Ineu obține două puncte pe teren propriu și urcă pe locul al doilea al clasamentului. *** Liderul profită de noul pas greșit al strungarilor arădeni și se desprind la trei puncte în fruntea ierarhiei. *** Libertatea face „scorul etapei”, după 3-0 la pauză. *** Dorobanți evoluții diametral opuse în meciurile cu „forestierii”: pierde, surprinzător, acasă (1-1 cu Beliu) punctul obținut etapa trecută la Arad (0-0).

Etapa a XXIII-a: Strungul Arad – F.Z. Arad 1-1, Libertatea Arad – Foresta Arad 4-1, A.S. Victoria Ineu – Victoria Ineu 2-0, Victoria Ch. Criș – Progresul Pecica 1-0, Frontiera Curtici – Crișana Sebiș 2-1, Mureșul Lipova – Șoimii Pâncota 0-1, Foresta Beliu – Șiriana Șiria 1-2, Banatul Vinga – Stăruința Dorobanți 0-3 (fără joc). Strungul nu-și revine, cedând un punct în derby-ul arădean cu F.Z. *** Liderul pierde la Curtici, în ceea ce se poate considera a fi marea surpriză a etapei. *** Libertatea continuă să adune puncte prețioase, de data aceasta în fața „lemnarilor” arădeni, dar la pauză scorul a fost 0-0. *** Pâncota câștigă la Lipova și se apropie de podium. *** În derby-ul subsolului, Șiria obține două puncte foarte prețioase la Beliu.

Etapa a XXIV-a: Șoimii Pâncota – Foresta Beliu 2-0, Stăruința Dorobanți – Libertatea Arad 3-1, Victoria Ineu – Victoria Ch. Criș 2-1, Foresta Arad – Frontiera Curtici 3-1, Progresul Pecica – Mureșul Lipova 3-1, Șiriana Șiria – Strungul Arad 1-2, Crișana Sebiș – A.S. Victoria Ineu 1-1, F.Z. Arad – Banatul Vinga 3-0 (fără joc). Derby-ul etapei, de la Sebiș, nu a fost favorabil niciuneia dintre cele două combatante. *** Strungul profită de rezultatul de egalitate de la Sebiș și se apropie la un punct de locul 2. *** Victorii muncite și identice obținute pe propriul teren de Stăruința Dorobanți, Foresta Arad și Progresul Pecica. *** Șoimii Pâncota este la a treia victorie consecutivă, care o duce până pe locul 5.

Etapa a XXV-a: Crișana Sebiș – Stăruința Dorobanți 4-0, A.S. Victoria Ineu – Foresta Arad 7-0, Libertatea Arad – Victoria Ineu 2-3, Șoimii Pâncota – F.Z. Arad 7-1, Frontiera Curtici – Mureșul Lipova 5-3, Șiriana Șiria – Victoria Ch. Criș 3-1, Strungul Arad – Progresul Pecica 4-2, Foresta Beliu – Banatul Vinga 3-0 (fără joc). A fost o etapă cu chef de goluri, înregistrându-se 45 de reușite, un record al campionatului! *** A.S. Victoria Ineu face „scorul etapei”, după 2-0 la pauză, în fața unei echipe de nerecunoscut. *** După 1-1 la pauză (cu oaspeții deschizând scorul, prin Măcean, în minutul 21), Șoimii Pâncota înscrie de șase ori, fără ca arădenii de la F.Z. să mai poată face ceva. *** Tot opt goluri s-au marcat și la Curtici, dar după un meci palpitant, la pauză fiind, deja, 4-2. *** Libertatea pierde două puncte extrem de prețioase, pe teren propriu, după ce avea avantaj de două goluri la pauză, ineuanii marcând prin Salapa (minutele 61 și 80) și Vaida (min. 64) golurile care le-au adus două puncte care le-au securizat locul 4. *** După 0-0 la pauză, cu primul gol marcat de oaspeți, Șiriana obține victoria și cele două puncte necesare ca aerul.

Etapa a XXVI-a: Stăruința Dorobanți – Șoimii Pâncota 4-2, Victoria Ch. Criș – Frontiera Curtici 3-2, Mureșul Lipova – Strungul Arad 3-2, Progresul Pecica – Foresta Beliu 0-1, Victoria Ineu – Crișana Sebiș 1-0, F.Z. Arad – A.S. Victoria Ineu 1-2, Foresta Arad – Șiriana Șiria 0-2, Banatul Vinga – Libertatea Arad 0-3 (fără joc). Câștigând în fața liderului, Victoria Ineu a jucat atât pentru ea, cât și pentru… A.S. Victoria Ineu! *** Mai este doar un punct între locul 1 și 2, cei de la A.S. Victoria având mari șanse la titlul de „campion județean”. *** Patru goluri s-au marcat între minutele 84 și 89 în meciul de la Chișineu-Criș, gazdele revenind de la 1-2 la 3-2. *** După ce codcuce cu 3-0 în minutul 56, Mureșul Lipova tremură pe final de meci, după ce Strungul marchează de două ori. *** Victorie muncită, dar meritată, pentru Stăruința, după ce la pauză a fost 1-1.

Etapa a XXVII-a: Libertatea Arad – Strungul Arad 2-0, Șoimii Pâncota – Frontiera Curtici 5-0, Crișana Sebiș – Victoria Ch. Criș 3-0 (neprezentare oaspeți), A.S. Victoria Ineu – Mureșul LIpova 3-1, F.Z. Arad – Foresta Arad 3-0, Foresta Beliu – Victoria Ineu 1-3, Stăruința Dorobanți – Șiriana Șiria 5-1, Progresul Pecica – Banatul Vinga 3-0 (fără joc). Din nou, o etapă favorabilă echipelor din Ineu, care au câștigat la același scor: 3-1. *** Liderul profită de neprezentarea celor de la Chișineu-Criș și se menține lider al Campionatului Județean. *** Pâncota face scorul etapei, după ce la pauză a fost numai 1-0. *** Deși a deschis scorul (prin Maurer, în minutul 2), Șiriana a cedat la scor în meciul de la Dorobanți, gazdele controlând meciul în totalitate. *** Strungul este la a șasea înfrângere în campionat, după ce în tur a fost neînvinsă.

Etapa a XXVIII-a: Șiriana Șiria – A.S. Victoria Ineu 0-1, Victoria Ineu – Progresul Pecica 0-1, Frontiera Curtici – F.Z. Arad 4-0, Victoria Ch. Criș – Foresta Arad 3-1, Strungul Arad – Stăruința Dorobanți 2-4, Mureșul Lipova – Foresta Beliu 4-2, Libertatea Arad – Șoimii Pâncota 3-0 (neprezentare oaspeți), Banatul Vinga – Crișana Sebiș 0-3 (fără joc). Evoluții „în oglindă” pentru echipele din Ineu: A.S. Victoria câștigă la Șiria, Victoria pierde pe teren propriu. *** Liderul profită de ziua liberă pentru a-și mai adăuga alte două puncte la zestre. *** Curtici face „scorul etapei” și urcă în clasament. *** Strungul este la a șaptea înfrângere în retur (din 13 etape jucate!), Dorobanți obținând pe merit cele două puncte ale victoriei. *** Mureșul Lipova profită de ziua bună a lui Fraicov (care a marcat de trei ori) și obține două puncte importante în fața „forestierilor” din Beliu.

Etapa a XXIX-a: F.Z. Arad – Crișana Sebiș 0-1, Foresta Arad – Mureșul LIpova 3-2, A.S. Victoria Ineu – Șoimii Pâncota 2-0, Șiriana Șiria – Frontiera Curtici 4-0, Progresul Pecica – Libertatea Arad 4-2, Stăruința Dorobanți – Victoria Ch. Criș 5-0, Foresta Beliu – Strungul Arad 4-1, Banatul Vinga – Victoria Ineu 0-3 (fără joc). Revenind pe teren (după două etape în care nu a jucat), liderul obține o victorie la limită, muncită, dar meritată pe terenul F.Z.-ului. *** Stăruința Dorobanți este la a treia victorie consecutivă, în care marchează cel puțin patru goluri. *** Șiria produce surpriza etapei, prin scorul sever cu care câștigă în fața celor din Curtici. *** Meci „pe muchie de cuțit” la Pecica, arădenii de la Libertatea cedând foarte greu cele două puncte,

Etapa a XXX-a, ultima: Libertatea Arad – Foresta Beliu 2-1, Frontiera Curtici – Progresul Pecica 6-1, Șoimii Pâncota – Foresta Arad 5-0, Mureșul Lipova – F.Z. Arad 1-2, Victoria Ineu – Stăruința Dorobanți 0-1, Crișana Sebiș – Șiriana Șiria X-X, Victoria Ch. Criș – A.S. Victoria Ineu X-X, Strungul Arad – Banatul Vinga 3-0 (fără joc).

Iată cum arată clasamentul la finalul ediției (fără cele două rezultate din ultima etapă):

16. Banatul Vinga ………………. 30  2-2-26  12-107  6p

Nu există detalii despre rezultatele celor două meciuri din ultima etapă în ziarul „Flacăra roșie”. De asemenea, cotidianul arădean nu a publicat, ulterior, Clasamentul final al ediției omologat, așa cum făcea pe vremuri. Urmează să verific arhiva ziarului de limbă maghiară „Vörös Lobogo”, acesta având pagină de sport (ceva) mai bine pusă la punct, după care voi reveni cu finalizarea acestui articol.

Oricum, campioana județului este Crișana Sebiș, aceasta promovând direct în Divizia C, fiind repartizată în Seria a IX-a. Alături de aceasta, promovată în al treilea eșalon a fost și Strungul Arad, care a fost repartizată în Seria a VIII-a, alături de echipele arădene Gloria Arad și Constructorul Arad.

Câteva explicații necesare… Echipa C.F.R. Arad (participantă în Divizia B, ediția 1972/1973) a fuzionat cu Vagonul Arad (participantă în Divizia C, ediția 1972/1973), formând echipa C.F.R.-Vagonul Arad, care va juca în Seria a III-a a Diviziei B (ediția 1973/1974), de aceea locul liber rămas județului Arad în Divizia C a fost ocupat de Strungul Arad.

În afară de Banatul Vinga (exclusă din competiție), din Campionatul Județean Arad nu a mai retrogradat nici o echipă, iar din al doilea eșalon județean au promovat echipele: Mureșul Micălaca, Înfrățirea Iratoșu și Electrometal Lipova. Pentru ediția 1973/1974, echipa Victoria Ineu își va schimba numele în „Gloria Ineu”, alături de aceasta, în Campionatul Județean activând și cealaltă echipă din Ineu: A.S. Victoria Ineu.

Ediția 1973/1974 a Campionatului Județean Arad – Categoria 1 va aduna la start un număr de 16 echipe.