Campionatul Județean Arad: De la început până în prezent… și cu speranță în viitor! (Episodul 9)

Turul ediției 1972/1973… După ratarea câștigării titlului de „campion județean”, echipa Crișana Sebiș a promis că va pregăti mult mai bine următoarea ediție, deși urma să aibă ca adversare echipele din Ineu (chiar și promovata Victoria era una de care trebuia să se țină seama), Șoimii Pâncota și o altă nou-promovată, Strungul Arad, echipă care-și va începe adevărata viață în fotbalul de performanță. De fapt, din ce veți putea citi în continuare, echipa Fabricii de Strunguri din Arad va domina o mare parte a turului, fiind, alături, de Crișana, echipa care se va impune în primul eșalon județean. Mai trebuie să fac precizarea că nou-promovata din Ineu va juca cu numele de „Victoria Ineu”, iar cea care a terminat pe podium ediția trecută a primului eșalon județean va juca cu numele „A.S. Victoria Ineu”. Din fericire, din ediția viitoare, cineva cu „capul limpede” va decide, în sfârșit, o schimbare de nume care să nu mai stârnească atâtea confuzii. Dar până atunci, ne vom mulțumi cu cele două… Victorii din Ineu! Tot cu 16 echipe la start, ediția 1972/1973 vi se dezvăluie, pentru început cu meciurile din tur…

Etapa I: Progresul Pecica – Foresta Arad 1-2, Libertatea Arad – Șiriana Șiria 3-2, Strungul Arad – Crișana Sebiș 1-1, Foresta Beliu – A.S. Victoria Ineu 0-0, Banatul Vinga – Frontiera Curtici 0-1, Victoria Ineu – Șoimii Pâncota 0-1, Stăruința Dorobanți – Mureșul Lipova 2-0, Victoria Ch. Criș – F.Z. Arad 4-6, Echipa Fabricii de Zahăr din Arad este primul lider al ediției, într-o etapă destul de echilibrată, în care s-au marcat 24 de goluri (zece s-au marcat numai în meciul de la Chișineu-Criș). *** Programul a stabilit ca Strunguri și Crișana să se întâlnească încă din prima etapă, rezultând un echitabil scor de egalitate. *** Pâncota câștigă cu un gol marcat în minutul 80 pe terenul noii-promovate din Ineu. *** Libertatea a revenit după pauză, când a întors scorul primei reprize (1-2), marcând prin Tudose (min. 75) și Gui (min. 85) golurile care i-au adus primele două puncte ale ediției.

Etapa a II-a: Crișana Sebiș – Libertatea Arad 2-1, Mureșul Lipova – Victoria Ch. Criș 0-0, Foresta Arad – Foresta Beliu 3-0, A.S. Victoria Ineu – Stăruința Dorobanți 4-0, Frontiera Curtici – Strungul Arad 1-1, F.Z. Arad – Victoria Ineu 0-1, Șiriana Șiria – Progresul Pecica 2-0, Șoimii Pâncota – Banatul Vinga 3-0. Doar 18 goluri marcate, însă a fost etapă cu rezultate nete în meciurile de la Arad (terenul C.P.L. din cartierul Grădiște) și Ineu. *** „Lemnarii” arădeni câștigă duelul cu „pădurarii” din Beliu la scor „de neprezentare”. *** A.S. Victoria câștigă la un scor sever meciul cu cei din Dorobanți, după ce încă din minutul 30 avea, deja, 3-0. *** Victorie dificilă pentru Crișana, toate golurile meciului fiind marcate în repriza secundă. *** Vinga și Pecica sunt singurele echipe fără vreun punct, după două etape.

Etapa a III-a: Strungul Arad – Victoria Ch. Criș 4-1, Libertatea Arad – A.S. Victoria Ineu 3-2, Frontiera Curtici – Stăruința Dorobanți 4-1, Progresul Pecica – Șoimii Pâncota 3-1, Șiriana Șiria – F.Z. Arad 2-3, Victoria Ineu – Foresta Arad 0-0, Foresta Beliu – Crișana Sebiș 0-1, Banatul Vinga – Mureșul Lipova 1-1. Prima victorie a strungarilor arădeni s-a concretizat abia după prima repriză (scor 1-1), când arădenii au marcat de trei ori. *** Prima victorie și pentru Progresul Pecica, după un meci pe care l-au dominat clar. *** Crișana câștigă la limită la Beliu, dar numai printr-un autogol (Coraș, min. 42). *** Libertatea și A.S. Victoria au oferit un meci „pe muchie de cuțit”, oaspeții deschizând scorul în minutul 1, gazdele replicând prin goluri marcate în minutele 35, 62 și 76, ultimul fiind un autogol al gazdelor, marcat în ultimul minut de joc. *** Dorobanți nu se regăsește, în acest început de campionat, și pierde net și la Curtici, primind, din nou, patru goluri.

Etapa a IV-a: Stăruința Dorobanți – Progresul Pecica 4-4, Crișana Sebiș – Mureșul Lipova 4-1, Victoria Ch. Criș – Foresta Beliu 5-2, Strungul Arad – Foresta Arad 0-0, Șoimii Pâncota – Șiriana Șiria 2-0, Victoria Ineu – Frontiera Curtici 2-0, Libertatea Arad – F.Z. Arad 0-0, Banatul Vinga – A.S. Victoria Ineu 2-5. O etapă cu multe goluri (31), deși au fost două meciuri care s-au terminat cu scorul 0-0. *** Dorobanți primește pentru a treia oară consecutiv patru goluri într-un meci, dar de data aceasta a marcat și ea tot patru, într-un joc spectaculos, cu o evoluție interesantă a scorului: 0-1 (min. 19), 1-1 (min. 22), 1-2 (min. 35), 2-2 (min. 48), 2-3 (min. 49), 3-3 (min. 52), 3-4 (min. 75) și 4-4 (min. 80)! *** Strungul rămâne neînvinsă și după a patra etapă, având o victorie și trei rezultate de egalitate. *** Crișana obține o victorie consistentă în fața celor din Lipova. *** Victorii la același scor (5-2), pentru cei din Chișineu-Criș și Ineu, cu mențiunea că A.S. Victoria a obținut-o în deplasarea de la Vinga.

Etapa a V-a: A.S. Victoria Ineu – Strungul Arad 2-2, Șoimii Pâncota – Victoria Ch. Criș 2-0, Frontiera Curtici – Foresta Beliu 6-3, F.Z. Arad – Stăruința Dorobanți 2-1, Foresta Arad – Banatul Vinga 5-0, Progresul Pecica – Crișana Sebiș 0-1, Mureșul Lipova – Libertatea Arad 1-3, Șiriana Șiria – Victoria Ineu 0-1. Pentru prima dată în această ediție s-a marcat pe toate stadioanele primului eșalon. *** Crișana câștigă la limită meciul de la Pecica și își păstrează locul din fruntea clasamentului. *** Strungul obține un prețios 2-2 la Ineu, în fața unei echipe bune. *** Curtici bate la scor „de tenis” pe cei din Beliu, iar „lemnarii” arădeni câștigă la scor sever meciul cu cei din Vinga. *** F.Z. Arad câștigă greu meciul de pe teren propriu, cu Dorobanți.

Etapa a VI-a: Strungul Arad – Victoria Ineu 2-1, Foresta Beliu – F.Z. Arad 2-2, A.S. Victoria Ineu – Progresul Pecica 8-0, Mureșul Lipova – Șiriana Șiria 1-1, Victoria Ch. Criș – Banatul Vinga 5-1, Stăruința Dorobanți – Foresta Arad 2-1, Libertatea Arad – Frontiera Curtici 2-0, Crișana Sebiș – Șoimii Pâncota 4-1. O nouă etapă cu record de goluri (33), când s-a stabilit și „scorul campionatului”. *** A.S. Victoria profită de pasul greșit al celor din Pecica și obțin cea mai clară victorie a campionatului. *** Strungul câștigă greu, în meciul de pe teren propriu, dar la pauză oaspeții au condus cu 1-0, golul victoriei fiind marcat de Dvorjak din lovitură de la 11 metri, cu numai trei minute înainte de finalul meciului. *** Egal spectaculos la Beliu, cei de la F.Z. obținând un punct prin reușita lui Tașin (min. 76). *** „Lanterna roșie” are viață grea în actuala ediție, pierzând, din nou, la scor, de data aceasta în deplasarea de la Chișineu-Criș. *** Liderul din Sebiș punctează și la golaveraj, câștigând la scor meciul cu Pâncota.

Etapa a VII-a: Victoria Ch. Criș – Libertatea Arad 4-1, Victoria Ineu – Mureșul Lipova 1-2, F.Z. Arad – Progresul Pecica 2-1, Foresta Arad – Crișana Sebiș 0-3, Frontiera Curtici – A.S. Victoria Ineu 3-3, Șoimii Pâncota – Strungul Arad 0-0, Foresta Beliu – Stăruința Dorobanți 2-0, Banatul Vinga – Șiriana Șiria 1-1. După două etape consecutive când s-au marcat pe toate cele opt stadioane, avem, din nou, un 0-0, la meciul de la Pâncota, arădenii de la Strungul fiind (alături de Crișana) neînvinși. *** Liderul se impune clar pe terenul „C.P.L.” din cartierul Grădiște, cu goluri marcate în minutele 14, 58 și 84. *** Chișineu-Criș obține o victorie confortabilă cu Libertatea, dar ultimele trei goluri ale meciului s-au marcat abia în ultimul sfert de oră al partidei. *** Mureșul Lipova face surpriza etapei și câștigă la Ineu, în fața noii-promovate. *** După 0-0 la pauză, F.Z. Arad câștigă la limită în fața celor din Pecica, care s-au prezentat mult mai bine, față de etapa trecută.

Etapa a VIII-a: Victoria Ineu – A.S. Victoria Ineu 1-0, Crișana Sebiș – Frontiera Curtici 0-0, Progresul Pecica – Victoria Ch. Criș 1-2, Foresta Arad – Libertatea Arad 2-1, F.Z. Arad – Strungul Arad 0-3, Șoimii Pâncota – Mureșul Lipova 1-1, Șiriana Șiria – Foresta Beliu 1-0, Stăruința Dorobanți – Banatul Vinga 6-0. Dorobanți face scorul etapei cu „lanterna roșie”, după 2-0 la pauză. *** Derby-ul orașului Ineu a fost câștigat, în mod surprinzător, de nou-promovată. *** Pas greșit al liderului, chiar pe teren propriu: 0-0 cu Frontiera, după un joc cu multe ocazii la ambele porți. *** Chișineu-Criș câștigă la Pecica, adâncind și mai mult criza de formă a gazdelor. *** Strungul câștigă la scor „de neprezentare” pe terenul din cartierul Grădiște și urcă pe locul 2, la trei puncte de liderul din Sebiș.

Etapa a IX-a: Victoria Ch. Criș – Victoria Ineu 0-0, Strungul Arad – Șiriana Șiria 4-1, A.S. Victoria Ineu – Crișana Sebiș 0-0, Frontiera Curtici – Foresta Arad 3-1, Mureșul Lipova – Progresul Pecica 1-0, Foresta Beliu – Șoimii Pâncota 2-1, Libertatea Arad – Stăruința Dorobanți 0-3 (fără joc), Banatul Vinga – F.Z. Arad 0-3 (fără joc). Fiind suspendate, Libertatea și Banatul pierd meciurile pe care trebuiau să le joace în această etapă la „masa verde”. *** Strungul câștigă la scor meciul cu Șiriana, după 1-1 la pauză. *** Derby-ul etapei de la Ineu s-a terminat cu un scor „alb”, ambele echipe jucând prudent. *** Pecica pierde din nou și coboară până pe locul 15. *** Curtici și Beliu obțin victorii muncite.

Etapa a X-a: Victoria Ineu – Libertatea Arad 1-0, Stăruința Dorobanți – Crișana Sebiș 4-1, Banatul Vinga – Foresta Beliu 3-2, Victoria Ch. Criș – Șiriana Șiria 4-0, F.Z. Arad – Șoimii Pâncota 5-3, Mureșul Lipova – Frontiera Curtici 1-0, Progresul Pecica – Strungul Arad 1-2, Foresta Arad – A.S. Victoria Ineu 0-4. O altă etapă cu multe goluri (31), dar și cu multe surprize. *** Crișana pierde la Dorobanți, la un scor sever, cedând (la golaveraj) locul din fruntea clasamentului. *** Meci spectaculos pe terenul „C.P.L.”, oaspeții având 3-1 la pauză, gazdele reușind să marcheze de patru ori în partea a doua a jocului (în minutele 61, 70, 78 și 85) și să câștige cu 5-3. *** Banatul câștigă la limită (după 2-0 la pauză) și pasează „lanterna roșie” echipei din Pecica. *** Deși a condus cu 1-0 la pauză, Progresul pierde jocul cu Strungul Arad, care devine noul lider al Campionatului Județean. *** Scorul etapei (4-0) este disputat de două echipe: Victoria Chișneu-Criș și A.S. Victoria Ineu.

Etapa a XI-a: Foresta Beliu – Progresul Pecica 0-1, Libertatea Arad – Banatul Vinga 3-1, Șiriana Șiria – Foresta Arad 2-0, Șoimii Pâncota – Stăruința Dorobanți 2-1, Strungul Arad – Mureșul Lipova 4-1, Crișana Sebiș – Victoria Ineu 2-1, Frontiera Curtici – Victoria Ch. Criș 1-1, A.S. Victoria Ineu – F.Z. Arad 1-0. Progresul Pecica nu acceptă lumina „lanternei roșii” și câștigă la Beliu, pasând ultimul loc celor din Vinga. *** După 0-0 la pauză, Libertatea câștigă cu 3-1 în fața celor de la Banatul Vinga, oaspeții primind, din nou, „lanterna roșie”. *** Deși a condus la pauză, în deplasarea de la Pâncota, Stăruința pierde cele două puncte, gazdele marcând două goluri în minutele 62 și 78. *** Strungul câștigă la scor meciul cu Mureșul Lipova, punctând și la golaveraj (+14, față de +10 al celor din Sebiș). *** Crișana Sebiș, s-a impus doar la limită în meciul de acasă, cu Victoria Ineu, dar la pauză oaspeții conduceau cu 1-0.

Etapa a XII-a: Foresta Arad – F.Z. Arad 2-0, Victoria Ineu – Foresta Beliu 5-0, Banatul Vinga – Progresul Pecica 1-0, Victoria Ch. Criș – Crișana Sebiș 1-2, Frontiera Curtici – Șoimii Pâncota 3-3, Șiriana Șiria – Stăruința Dorobanți 0-3, Mureșul Lipova – A.S. Victoria Ineu 2-1, Strungul Arad – Libertatea Arad 2-1. În derby-ul codașelor, Banatul câștigă cu un gol marcat în prima repriză și pasează celor din Pecica ultimul loc și… „lanterna roșie”! *** Victoria Ineu face scorul etapei în fața „pădurarilor” din Beliu. *** Meci spectaculos la Curtici, oaspeții având 3-1 la pauză, dar gazdele revenind după pauză, prin golurile marcate de Pantea (în minutele 65 și 89). *** Stăruința bate la Șiria (după 0-0 la pauză), Bakos (min. 46), Toth (min. 66) și Almași (min. 75) marcând golurile care trimit cele două puncte la Dorobanți. *** În derby-urile Aradului s-au impus gazdele: Foresta (în fața F.Z.-ului) și Strungul (în fața celor de la Libertatea).

Etapa a XIII-a: F.Z. Arad – Frontiera Curtici 3-1, Șoimii Pâncota – Libertatea Arad 8-0, Foresta Arad – Victoria Ch. Criș 4-0, A.S. Victoria Ineu – Șiriana Șiria 3-2, Crișana Sebiș – Banatul Vinga 10-1, Stăruința Dorobanți – Strungul Arad 1-2, Foresta Beliu – Mureșul Lipova 1-1, Progresul Pecica – Victoria Ineu 0-3 (omologare la „masa verde”, meciul fiind întrerupt în minutul 43, la scorul de 2-1 pentru echipa din Ineu). Deși s-au bucurat că au egalat „scorul campionatului”, cei de la Șoimii Pâncota au fost dezamăgiți la aflarea rezultatelor etapei. *** Crișana Sebiș este noul lider al campionatului, după ce a stabilit noul „scor al campionatului”, în fața celor de la Banatul Vinga. *** Strungul Arad câștigă alte două puncte, de data aceasta în deplasarea de la Dorobanți, și stau lipiți de liderul din Sebiș. *** „Lemnarii” arădeni câștigă la scor sever în fața echipei din Chișineu-Criș.

Etapa a XIV-a: Strungul Arad – Foresta Beliu 7-1, Libertatea Arad – Progresul Pecica 2-3, Mureșul Lipova – Foresta Arad 2-2, Șoimii Pâncota – A.S. Victoria Ineu 3-3, Victoria Ineu – Banatul Vinga 11-0, Crișana Sebiș – F.Z. Arad 0-0, Frontiera Curtici – Șiriana Șiria 3-1, Victoria Ch. Criș – Stăruința Dorobanți 2-1. Un nou pas greșit al Crișanei, de care profită Strungul Arad, care urcă pe locul 1 al clasamentului. *** S-a schimbat, foarte repede, „scorul campionatului”: Victoria Ineu bate cu 11-0 pe Banatul Vinga și o trimite pe ultimul loc al ierarhiei. *** Progresul Pecica produce surpriza etapei, câștigând la Arad, pe terenul din cartierul Sânicolau-Mic, având 3-0 în minutul 75, după 0-0 la pauză. *** Un nou 3-3 spectaculos la Pâncota, cu o evoluție interesantă a scorului: 0-1, 1-1, 2-1, 2-2 (la pauză), 2-3 și 3-3, toate golurile gazdelor fiind marcate de Cazacu. *** Chișineu-Criș revine după pauză (când a fost 0-1) și marchează două goluri care îi aduc alte puncte importante în clasament.

Etapa a XV-a, ultima din tur: A.S. Victoria Ineu – Victoria Ch. Criș 2-0, Șiriana Șiria – Crișana Sebiș 1-2, Foresta Arad – Șoimii Pâncota 1-0, Stăruința Dorobanți – Victoria Ineu 0-1, F.Z. Arad – Mureșul Lipova 0-1, Foresta Beliu – Libertatea Arad 6-2, Banatul Vinga – Strungul Arad 1-2, Progresul Pecica – Frontiera Curtici 2-4. O etapă cu cinci victorii ale oaspeților. *** Neînvinși și după deplasarea de la Vinga, Strungul Arad este „campioană de toamnă”, cu 25 de puncte. *** Crișana câștigă la Șiria (la același scor ca arădenii de la Strungul) și staționează pe locul 2, la un punct de lider. *** Curtici se impune cu 4-2 la Pecica (după ce gazdele au avut 2-1 la pauză), marcând prin Sfăt (min. 8), Doba (min. 59), Pantea (min. 66) și Bundiș (min. 75, din 11 metri) golurile cu care a obținut cele două puncte care-i urcă pe locul 5. *** Victorii meritate și pentru Victoria Ineu (1-0 la Dorobanți) și Mureșul Lipova (1-0 la Arad, cu F.Z,). *** Beliu face scorul etapei în fața celor de la Libertatea.

Așadar, un alt tur de campionat s-a terminat, cu un lider-surpriză, Strungul Arad, fiind neînvins (are 10 victorii și cinci rezultate de egalitate), pe locul 2 fiind Crișana Sebiș, cu un punct mai puțin ca liderul, pe ultima treaptă a podiumului fiind o altă nou-promovată, Victoria Ineu (cu 20 de puncte)! Surprinde neplăcut locul ocupat de Progresul Pecica (15), având doar un punct mai mult decât „lanterna roșie”, Banatul Vinga. Iată cum arată clasamentul la finalul sezonului de toamnă al ediției 1972/1973…

1. Strungul Arad (P) ……………. 15  10-5-0  36-13  25p
  2. Crișana Sebiș ………………….. 15  10-4-1  33-12  24p
  3. Victoria Ineu (P) ……………… 15  9-2-4  29-7  20p
  4. A.S. Victoria Ineu …………… 15  7-5-3  38-18  19p
  5. Frontiera Curtici ……………. 15  6-5-4  30-24  17p
  6. Foresta Arad …………………. 15  7-3-5  23-18  17p
  7. F.Z. Arad ………………………. 15  7-3-5  26-22  17p
  8. Șoimii Pâncota …………….. 15  6-4-5  31-23  16p