Campionatul Județean Arad: De la început până în prezent… și cu speranță în viitor! (Episodul 7)

Turul ediției 1971/1972… Promovarea directă a echipei GLORIA ARAD, campioana ediției 1970/71 a lăsat un loc liber, de care a profitat Șoimii Pâncota, echipă care și-a păstrat locul în primul eșalon al județului, deoarece din eșalonul al doilea nu au promovat decât două echipe (F.Z. ARAD și LUPTĂTORUL LIPOVA), acestea ocupând locurile libere lăsate de campioana județului și de Unirea Gurahonț, echipă care a fost exclusă din campionat pentru neprezentări la meciuri și substituiri de jucători. Așadar, tot cu 16 echipe la start și tot cu patru echipe din Arad, după promovarea echipei Fabricii de Zahăr (F.Z.).

Etapa I: Șoimii Pâncota – Olimpia Arad 2-2, F.Z. Arad – Progresul Pecica 2-1, Victoria Ineu – Frontiera Curtici 2-1, Crișana Sebiș – Victoria Ch. Criș 4-1, Banatul Vinga – Foresta Beliu 2-2, Șiriana Șiria – Mureșul Lipova 3-1, Libertatea Arad – Stăruința Dorobanți 2-2, Luptătorul Lipova – Foresta Arad 2-5. Debut cu dreptul pentru nou-promovata F.Z. și cu stângul pentru Luptătorul. *** Trei rezultate de egalitate – și toate la același scor – după meciuri de mare angajament, la Pâncota, Vinga și în cartierul Sânicolau-Mic. *** Foresta Arad (la egalitate de puncte și de golaveraj cu Crișana Sebiș), este avantajată de faptul că a marcat cu un gol mai mult, fiind primul lider al ediției.

Etapa a II-a: Foresta Arad – Crișana Sebiș 2-3, Frontiera Curtici – Libertatea Arad 1-2, Olimpia Arad – Banatul Vinga 9-0, Victoria Ch. Criș – Șoimii Pâncota 0-0, Progresul Pecica – Luptătorul Lipova 4-1, Foresta Beliu – Șiriana Șiria 2-0, Mureșul Lipova – Victoria Ineu 2-4, Stăruința Dorobanți – F.Z. Arad 4-1. Olimpia Arad face primul scor al campionatului, în fața unei echipe care va reedita cu greu „minunea” de la finalul ediției trecute. *** Victoria Ineu (golaveraj: 6-0) și Crișana Sebiș (golaveraj: 7-3) au maxim de puncte după primele două etape. *** F.Z. Arad a fost pusă serios la respect de Stăruința, o echipă incomodă și în mare formă. *** Pâncota nu a câștigat, dar nici nu a pierdut în acest început de campionat.

Etapa a III-a: Șoimii Pâncota – Stăruința Dorobanți 1-1, Libertatea Arad – Victoria Ch. Criș 2-1, F.Z. Arad – Foresta Beliu 2-1, Șiriana Șiria – Foresta Arad 1-2, Banatul Vinga – Mureșul Lipova 1-3, Victoria Ineu – Progresul Pecica 2-1, Crișana Sebiș – Frontiera Curtici 5-1, Luptătorul Lipova – Olimpia Arad 0-2. Crișana Sebiș face scorul etapei și trece în frunte, la golaveraj. *** Victoria Ineu câștigă greu acasă cu Pecica, după ce oaspeții au condus cu 1-0 la pauză. *** Pâncota este la al treilea rezultat de egalitate, în tot atâtea etape jucate. *** Pe lângă cele două echipe din frunte, mai sunt neînvinse echipele Olimpia, Libertatea și Dorobanți. *** Mureșul Lipova obține primele puncte în actuala ediției, după ce a câștigat, meritat, la Vinga.

Etapa a IV-a: Mureșul Lipova – Șoimii Pâncota 2-3, Libertatea Arad – Foresta Arad 1-0, Progresul Pecica – Șiriana Șiria 0-0, Frontiera Curtici – Luptătorul Lipova 6-0, Foresta Beliu – Crișana Sebiș 0-0, Victoria Ch. Criș – Victoria Ineu 1-0, Stăruința Dorobanți – Banatul Vinga 7-0, Olimpia Arad – F.Z. Arad 3-1. Pâncota obține prima victorie în actuala ediție, după un meci dramatic la Lipova, gazdele terminând meciul cu un jucător mai puțin pe teren. *** Dorobanți face scorul etapei în fața unei echipe care este doar „umbra” celei din returul ediției trecute. *** Olimpia urcă (la golaveraj) pe primul loc al clasamentului, fiind la egalitate de puncte (7) cu Sebiș și Libertatea. *** Luptătorul Lipova este „lanterna roșie” fără nici un punct acumulat după patru etape.

Etapa a V-a: Victoria Ineu – Foresta Beliu 1-1, Crișana Sebiș – Mureșul Lipova 3-0, Șiriana Șiria – Victoria Ch. Criș 3-1, Luptătorul Lipova – Libertatea Arad 0-3 (neprezentare gazde!), Foresta Arad – Progresul Pecica 3-4, F.Z. Arad – Frontiera Curtici 3-0, Șoimii Pâncota – Banatul Vinga 8-1, Olimpia Arad – Stăruința Dorobanți 5-1. Pâncota face scorul etapei, în dauna unei echipe deja resemnate. *** Derby-ul etapei a fost fără istoric, Olimpia câștigând detașat meciul cu Stăruința. *** Dramatism în partida din cartierul Grădiște, unde gazdele au condus cu 1-0, 2-1 și 3-2, pierzând până la urmă cu 3-4! *** Surpriză la Ineu, unde echipa din Beliu obține un prețios rezultat de egalitate. *** Toate echipele din frunte (Olimpia, Sebiș și Libertatea) au câte 4 goluri primite fiecare.

Etapa a VI-a: Stăruința Dorobanți – Luptătorul Lipova 4-0, Frontiera Curtici – Șiriana Șiria 3-0, Libertatea Arad – Victoria Ineu 1-1, Foresta Beliu – Șoimii Pâncota 1-1, Mureșul Lipova – Progresul Pecica 0-0, Banatul Vinga – Foresta Arad 3-1, Crișana Sebiș – Olimpia Arad 2-0, Victoria Ch. Criș – F.Z. Arad 2-6. Sebiș câștigă derby-ul etapei și profită de egalul celor de la Libertatea, devenind lider solitar, cu 11 puncte. *** Nou-promovata F.Z. servește un „set la 2” gazdelor de la Chișineu-Criș, într-un meci controlat în totalitate de arădeni. *** Vinga obține prima victorie în actuala ediție, toate golurile meciului cu Foresta Arad fiind marcate în primele 45 de minute ale jocului. *** Egal rezonabil la Beliu, oaspeții fiind obișnuiți cu împărțirea punctelor.

Etapa a VII-a: Șoimii Pâncota – Crișana Sebiș 1-2, Olimpia Arad – Victoria Ineu 3-2, Stăruința Dorobanți – Frontiera Curtici 1-1, Progresul Pecica – Libertatea Arad 2-2, Luptătorul Lipova – Șiriana Șiria 1-3, Foresta Arad – Mureșul Lipova 6-3, F.Z. Arad – Banatul Vinga 4-0, Victoria Ch. Criș – Foresta Beliu 3-0 (neprezentare oaspeți!). Crișana Sebiș pare pusă pe fapte mari în această edție de campionat, după victoria de la Pâncota. *** După ce conduce cu 2-0 la pauză, Olimpia este egalată, pe teren propriu, de Victoria Ineu, gazdele reușind, până la urmă, să marcheze golul victoriei abia în minutul 80. *** Curtici obține un prețios egal la Dorobanți. *** Foresta Arad face „set la 3” cu Mureșul Lipova, după ce a avut 4-1 la pauză. *** „Lanterna roșie”, Luptătorul Lipova, încă nu a obținut nici un punct.

Etapa a VIII-a: Crișana Sebiș – Stăruința Dorobanți 4-2, F.Z. Arad – Libertatea Arad 1-1, Banatul Vinga – Progresul Pecica 2-0, Șiriana Șiria – Olimpia Arad 0-4, Victoria Ineu – Șoimii Pâncota 2-1, Frontiera Curtici – Victoria Ch. Criș 4-3, Foresta Beliu – Foresta Arad 1-2, Luptătorul Lipova – Mureșul LIpova 2-1. După 720 de minute jucate în această ediție, „lanterna roșie” obține prima victorie, câștigând derby-ul orașului Lipova, dar la pauză Mureșul conducea cu 1-0! *** Meci dramatic la Pecica, Bundiș (de la gazde) și Chișcoi (de la oaspeți) marcând fiecare câte trei goluri. *** Deși a câștigat la o diferență confortabilă, liderul a avut meci greu, pe teren propriu, cu Stăruința Dorobanți. *** Olimpia face scorul etapei, în deplasarea de la Șiria. *** Cu golul lui Petran, din minutul 85, Ineu câștigă la limită meciul cu cei din Pâncota.

Etapa a IX-a: Mureșul Lipova – Frontiera Curtici 4-0, Foresta Arad – Stăruința Dorobanți 1-0, Progresul Pecica – Crișana Sebiș 1-1, Foresta Beliu – Olimpia Arad 2-5, Banatul Vinga – Victoria Ch. Criș 0-1, Victoria Ineu – F.Z. Arad 1-3, Șoimii Pâncota – Luptătorul Lipova 3-0 (neprezentare oaspeți!), Libertatea Arad – Șiriana Șiria 3-0 (neprezentare oaspeți!). Mare surpriză la Ineu, unde F.Z. câștigă cu 3-1 și urcă pe locul 4 al clasamentului. *** Mureșul Lipova s-a reabilitat după „scurt-circuitul” din etapa trecută și face scorul etapei cu Frontiera Curtici. *** Olimpia înscrie, din nou, multe goluri în deplasare, conducând, după 30 de minute, cu 4-0. *** Foresta Arad marchează un gol în prima repriză și apoi se apără întreaga repriză secundă pentru a păstra avantajul, în fața unei echipe venite să scoată cel puțin un rezultat de egalitate. *** Luptătorul se află la a doua neprezentare și riscă excluderea din competiție.

Etapa a X-a: Progresul Pecica – Frontiera Curtici 3-1, F.Z. Arad – Crișana Sebiș 1-2, Șiriana Șiria – Victoria Ineu 0-2, Victoria Ch. Criș – Mureșul Lipova 0-0, Olimpia Arad – Foresta Arad 1-0, Stăruința Dorobanți – Foresta Beliu 7-0, Șoimii Pâncota – Libertatea Arad 2-0 (Banatul Vinga a stat). Ceea ce era de așteptat… Echipa Luptătorul Lipova a fost exclusă din campionat, iar toate rezultatele obținute până acum i-au fost anulate! *** Dorobanți face scorul etapei, într-un meci în care toate golurile s-au marcat… în prima repriză, în minutul 36 fiind, deja, 7-0 pentru gazde! *** Sebiș câștigă la Arad, pe terenul F.Z.-ului și se desprinde la trei puncte în fruntea clasamentului, având marele noroc că nu apucase să joace cu Luptătorul Lipova. *** Olimpia obține o victorie dificilă, cu un gol marcat în minutul 88, din lovitură de la 11 metri. *** Banatul Vinga este noua „lanternă roșie”.

Clasamentul după excluderea echipei Luptătorul Lipova: locul 1. Crișana Sebiș – 18 puncte (10 8-2-0 26-9), locul 2. Olimpia Arad – 15 puncte (9 7-1-1 32-10), locul 3. F.Z. Arad – 13 puncte (10 6-1-3 24-15), locul 4. Libertatea Arad – 12 puncte (9 4-4-1 14-10), locul 5. Victoria Ineu – 12 puncte (10 5-2-3 17-14), locul 6. Șoimii Pâncota – 10 puncte (9 3-4-2 19-11), locul 7. Stăruința Dorobanți – 9 puncte (9 3-3-3 25-15), locul 8. Foresta Arad – 8 puncte (9 4-0-5 17-17), locul 9. Progresul Pecica – 8 puncte (9 2-4-3 12-13), locul 10. Victoria Chișineu-Criș – 8 puncte (10 3-2-5 13-19), locul 11. Mureșul Lipova – 6 puncte (9 2-2-5 16-20), locul 12. Foresta Beliu – 6 puncte (10 1-4-5 10-23), locul 13. Frontiera Curtici – 5 puncte (9 2-1-6 12-23), locul 14. Șiriana Șiria – 5 puncte (9 2-1-6 7-18) și locul 15. Banatul Vinga – 5 puncte (9 2-1-6 9-35). După cum se poate vedea, este o luptă strânsă în partea inferioară a clasamentului, cu nu mai puțin de cinci echipe implicate în lupta pentru evitarea retrogradării.

Etapa a XI-a: Mureșul Lipova – Stăruința Dorobanți 0-3, Victoria Ch. Criș – Progresul Pecica 3-1, Libertatea Arad – Olimpia Arad 1-3, Foresta Arad – Șoimii Pâncota 2-1, Șiriana Șiria – F.Z. Arad 0-0, Crișana Sebiș – Banatul Vinga 3-0 (neprezentare oaspeți!), Frontiera Curtici – Foresta Beliu 8-0 (Victoria Ineu a stat). Liderul a ratat o îmbunătățire a golaverajului, pentru că cei din Vinga nu s-au prezentat! *** Un gol le-a lipsit celor de la Curtici pentru a egala scorul campionatului, după ce au condus cu 5-0 la pauză. *** Dorobanți se dovedește a fi o echipă incomodă în deplasare, iar cei de la Mureșul Lipova au simțit-o pe pielea lor, cedând ambele puncte, chiar pe teren propriu, după un sec 0-3. *** După 0-0 la pauză, Victoria Ch. Criș obține cele două puncte, la capătul unei reprize secunde atractive. *** La fel a fost și  pe terenul din cartierul Sânicolau-Mic, cu toate golurile partidei Libertatea – Olimpia marcate în repriza a doua. ***

Etapa a XII-a: Foresta Arad – F.Z. Arad 2-2, Stăruința Dorobanți – Progresul Pecica 2-1, Foresta Beliu – Libertatea Arad 1-0, Banatul Vinga – Frontiera Curtici 3-4, Crișana Sebiș – Victoria Ineu 4-0, Șoimii Pâncota – Șiriana Șiria 2-1, Olimpia Arad – Mureșul Lipova 5-0 (Victoria Chișineu-Criș a stat). Liderul se impune la scor în „derby-ul zonal” în fața celor din Ineu, după un meci pe care l-a controlat în totalitate. *** Olimpia face scorul etapei și se ține aproape de lider, având patru puncte avans față de locul 3. *** În derby-ul din Grădiște, F.Z. obține un prețios rezultat de egalitate, după ce Foresta a condus cu 2-0 în minutul 23! *** Victorie greu obținută de Stăruința Dorobanți, după ce la pauză a fost 0-0. *** Meci de infarct la Vinga, gazdele conducând la pauză cu 2-1, dar oaspeții au avut o revenire spectaculoasă în a doua parte a jocului, când au marcat de trei ori, obținând două puncte prețioase în tentativa de a evada din subsolul clasamentului.

Etapa a XIII-a: Frontiera Curtici – Olimpia Arad 2-6, Șiriana Șiria – Crișana Sebiș 0-0, Progresul Pecica – Șoimii Pâncota 5-2, Victoria Ch. Criș – Stăruința Dorobanți 1-1, Victoria Ineu – Foresta Arad 1-1, Libertatea Arad – Banatul Vinga 3-1, Mureșul Lipova – Foresta Beliu 3-3 (F.Z. Arad a stat). Frontiera Curtici „a dat pe pere ce a luat pe mere”, pierzând la scor „de tenis”, chiar pe teren propriu, în fața unei echipe aflate în mare formă, care este lider în clasamentul eficacității, cu 40 de goluri marcate. *** Crișana este blocată la Șiria, într-un meci în care gazdele se pot considera mulțumite că au scăpat doar cu acest 0-0. *** Progresul Pecica are 4-0 în minutul 48, într-un meci în care nu s-a pus problema învingătoarei, chiar dacă oaspeții au reușit să marcheze de două ori. *** Rezultat de egalitate echitabil la Lipova, după un meci în care oaspeții au egalat „la 3” în minutul 85. *** Tot în minutul 85 au marcat cei de la Victoria Ch. Criș, după ce Dorobanți deschisese scorul în minutul 75. *** Rezultat aparent surprinzător la Ineu, dar oaspeții au fost cei care au marcat primii, conducând la pauză cu 1-0.

Etapa a XIV-a: Olimpia Arad – Progresul Pecica 6-1, Mureșul Lipova – F.Z. Arad 1-7, Foresta Arad – Victoria Ch. Criș 3-1, Banatul Vinga – Victoria Ineu 2-4, Crișana Sebiș – Libertatea Arad 2-0, Șoimii Pâncota – Frontiera Curtici 3-0, Stăruința Dorobanți – Șiriana Șiria 4-0 (Foresta Beliu a stat). Olimpia muncește zdravăn la golaveraj, servindu-i un „set la 1” echipei din Pecica, Petchovschi III marcând cinci din cele șase goluri ale arădenilor! *** F.Z. Arad face o adevărată „demonstrație de fotbal” la Lipova, conducând cu 5-0 la pauză și avându-l pe Tașin în mare formă, acesta marcând de patru ori. *** Dorobanți se impune la scor abia în partea a doua a jocului, după 0-0 la pauză. *** „Lanterna roșie” nu a făcut față celor din Ineu, chiar dacă a jucat pe teren propriu, oaspeții având 3-0 încă din minutul 24.

Etapa a XV-a, ultima din tur: Victoria Ch. Criș – Olimpia Arad 0-2, F.Z. Arad – Șoimii Pâncota 2-0, Frontiera Curtici – Foresta Arad 3-3, Progresul Pecica – Foresta Beliu 1-1, Victoria Ineu – Stăruința Dorobanți 1-1, Libertatea Arad – Mureșul Lipova 2-3, Șiriana Șiria – Banatul Vinga 7-1 (Crișana Sebiș a stat). În absența liderului, marea majoritate a echipelor și-au cam făcut de cap, în această ultimă etapă a sezonului. *** Șiria face scorul etapei cu „lanterna roșie” și pune 4 puncte avans față de locul care duce în al doilea eșalon județean. *** Lipova bate pe terenul din Sânicolau-Mic, după un meci pe care l-a controlat aproape în totalitate și se desprinde și ea de „lanterna roșie”. *** Foresta Beliu obține un prețios 1-1 la Pecica, ambele goluri fiind marcate în repriza a doua. *** Olimpia și F.Z. par că și-au epuizat eficacitatea în deplasările din etapa trecută, câștigând doar la diferență de două goluri meciurile jucate pe teren propriu. *** Profitând de ziua liberă a liderului, Olimpia iernează în postura de „campioană de toamnă”, având același număr de puncte ca și cei din Sebiș, dar un golaveraj mai bun (+40, față de +26).