Campionatul Județean Arad: De la început până în prezent… și cu speranță în viitor! (Episodul 5)

Turul ediției 1970/1971… În entuziasmul dat de participarea (cu succes, totuși!) echipei României la turneul final al Campionatului Mondial din 1970 (Mexic), dar și cu marele succes al echipei UTA Arad, care a câștigat campionatul Diviziei A (ediția 1969/70) pentru a șasea oară, a început ediția 1970/71 în Campionatul Județean Arad. S-au aliniat la startul competiției 16 echipe, de valori diferite, iar iubitorii fotbalului așteptau ca echipele Gloria Arad, Olimpia Arad (formată din fuziunea dintre arădenele Teba și Unirea) și A.S. Victoria Ineu (formată din fuziunea celor două echipe din localitate, cu numele „Victoria”) să dovedească, pe mai departe, că sunt cele mai bune echipe ale județului. Cei de la Gloria aveau și o revanșă de luat, mai ales că în urmă cu două luni pierduseră promovarea în Divizia C, după meciul de baraj cu Unirea Alba-Iulia. Să vedem cum s-au desfășurat meciurile sezonului de toamnă…

Etapa I: Banatul Vinga – Progresul Pecica 5-0, Foresta Arad – Olimpia Arad 1-2, Crișana Sebiș – Stăruința Dorobanți 1-1, Șiriana Șiria – Mureșul Lipova 0-0, Frontiera Curtici – Șoimii Pâncota 0-3, Victoria Ch. Criș – Foresta Beliu 0-0, A.S. Victoria Ineu – Unirea Gurahonț 7-0, Gloria Arad – Libertatea Arad 4-0. Surpriza primei etape a fost scorul net cu care nou-promovata din Vinga a câștigat în fața experimentatei echipe din Pecica. *** Primul lider al ediției este echipa din Ineu, care a „demolat-o” pe cea din Gurahonț. *** Olimpia Arad începe bine campionatul (victorie la nou-promovata Foresta), la fel ca Gloria Arad (victorie netă, pe teren propriu, cu Libertatea).

Etapa a II-a: Gloria Arad – Unirea Gurahonț 8-0, Progresul Pecica – Stăruința Dorobanți 4-1, Libertatea Arad – Frontiera Curtici 3-1, A.S. Victoria Ineu – Banatul Vinga 2-1, Șoimii Pâncota – Crișana Sebiș 1-2, Mureșul Lipova – Foresta Arad 3-1, Olimpia Arad – Victoria Ch. Criș 3-0, Foresta Beliu – Șiriana Șiria 2-0. Campioana produce noul scor al campionatului, victimă căzându-i (fa fel ca în prima etapă) echipa din Gurahonț, care se pare că nu știe că a început campionatul. *** Progresul Pecica s-a reabilitat în fața suporterilor, obținând o victorie netă în fața celor din Dorobanți. *** Olimpia împarte cu Gloria și Victoria Ineu cele trei locuri ale podiumului, toate trei având maximum de puncte. *** Foresta Beliu bate cu 2-0 și se apropie de plutonul fruntaș.

Etapa a III-a: Unirea Gurahonț – Libertatea Arad 3-3, Mureșul Lipova – Crișana Sebiș 0-0, Șiriana Șiria – A.S. Victoria Ineu 1-1, Foresta Beliu – Frontiera Curtici 0-1, Șoimii Pâncota – Banatul Vinga 2-1, Victoria Ch. Criș – Gloria Arad 0-2, Stăruința Dorobanți – Olimpia Arad 0-1, Progresul Pecica – Foresta Arad 3-1. A fost o etapă favorabilă oaspeților, care au obținut 9 puncte din cele 16 puse în joc, gazdele având doar două victorii! *** Marea surpriză a etapei a constituit-o acest 3-3 de la Gurahonț, gazdele obținând primul punct din actuala ediție, după un meci în care toate cele șase goluri s-au marcat în repriza a doua! *** Pecica profită de al doilea meci pe teren propriu, pentru a-și corecta golaverajul, dar arădenii de la Foresta au dat o replică foarte bună. *** Gloria și Olimpia sunt singurele cu maxim de puncte după trei etape.

Etapa a IV-a: Banatul Vinga – Foresta Beliu 0-2, Olimpia Arad – Progresul Pecica 2-0, Crișana Sebiș – A.S. Victoria Ineu 1-1, Victoria Ch. Criș – Unirea Gurahonț 4-0, Frontiera Curtici – Gloria Arad 2-4, Foresta Arad – Șoimii Pâncota 2-1, Libertatea Arad – Șiriana Șiria 7-1, Stăruința Dorobanți – Mureșul Lipova 3-0. Arădenele Gloria și Olimpia confirmă startul bun de sezon, anunțând duelul „în doi” pentru titlul de „campion județean”. *** Surpriza începutului de campionat este echipa din Beliu, care a trecut cu bine peste înfrângerea de acasă, din etapa trecută și a câștigat la Vinga. *** Libertatea s-a revanșat pentru egalul de la Gurahonț și a bătut Șiria „ca pe fasole”, în minutul 35 fiind, deja, 4-0 pentru gazde! *** În derby-ul zonei, Sebiș și Ineu și-au împărțit punctele.

Etapa a V-a: Libertatea Arad – Banatul Vinga 5-0, A.S. Victoria Ineu – Foresta Arad 1-3, Unirea Gurahonț – Olimpia Arad 0-8, Foresta Beliu – Crișana Sebiș 0-1, Șoimii Pâncota – Stăruința Dorobanți 2-2, Frontiera Curtici – Victoria Ch. Criș 2-0, Gloria Arad – Șiriana Șiria 3-1, Mureșul Lipova – Progresul Pecica 2-2. A fost etapa surprinzătoarelor victorii în deplasare, obținute de Foresta Arad (la Ineu) și de Crișana Sebiș (la Beliu). *** Olimpia Arad egalează scorul campionatului, și tot cu năpăstuita Unirea Gurahonț în rol de victimă! *** Libertatea urcă pe podium, după un sec 5-0 administrat celor din Vinga. *** Lipova și Pecica și-au împărțit punctele, după un meci spectaculos, cu patru goluri. *** Gloria Arad își menține locul de frunte, având golaveraj +18, față de +15 cât are Olimpia.

Etapa a VI-a: Unirea Gurahonț – Frontiera Curtici 0-3, Foresta Arad – Foresta Beliu 3-0, Stăruința Dorobanți – A.S. Victoria Ineu 2-2, Banatul Vinga – Gloria Arad 1-4, Olimpia Arad – Mureșul Lipova 5-0, Șiriana Șiria – Victoria Ch. Criș 3-0, Crișana Sebiș – Libertatea Arad 0-0, Șoimii Pâncota – Progresul Pecica 1-0. „Duelul golaverajului” continuă: Gloria este pe 1 (+21), iar Olimpia este pe 2 (+20), ambele având câte 12 puncte fiecare! *** Rezultate de egalitate previzibile în meciurile de la Dorobanți și Sebiș. *** Duelul „pădurarilor” a dat câștig de cauză noilor-promovați din Arad, care s-au impus la scor „de neprezentare”. *** Victorie muncită obținută de Șoimii Pâncota, în fața unei echipe venite să obțină măcar un rezultat de egalitate.

Etapa a VII-a: Gloria Arad – Crișana Sebiș 3-1, Unirea Gurahonț – Șiriana Șiria 0-1, Frontiera Curtici – Olimpia Arad 3-9, Libertatea Arad – Foresta Arad 1-2, Victoria Ch. Criș – Banatul Vinga 3-2, Foresta Beliu – Stăruința Dorobanți 2-1, A.S. Victoria Ineu – Progresul Pecica 3-0, Șoimii Pâncota – Mureșul Lipova 1-0. Cu acest scor „de rugby”, Olimpia Arad trece în frunte, la golaveraj (+26, față de +23) în fața Gloriei Arad, dar ambele echipe s-au desprins la cinci puncte de restul echipelor. *** Pâncota obține al doilea 1-0 consecutiv pe teren propriu, urcând pe podium. *** „Pădurarii” arădeni produc surpriza etapei, câștigând pe terenul din cartierul Sânicolau-Mic, după ce au avut 2-0 la pauză. *** Victoria Ch. Criș câștigă cu greu în fața celor de la Banatul Vinga, după un meci cu cinci goluri.

Etapa a VIII-a: Șiriana Șiria – Frontiera Curtici 1-0, Progresul Pecica – Foresta Beliu 2-0, Stăruința Dorobanți – Libertatea Arad 0-0, Olimpia Arad – Șoimii Pâncota 2-0, Crișana Sebiș – Victoria Ch. Criș 5-0, Foresta Arad – Gloria Arad 0-2, Mureșul Lipova – A.S. Victoria Ineu 1-0, Banatul Vinga – Unirea Gurahonț 3-0. Crișana Sebiș face scorul etapei și urcă pe podium, dar cele patru goluri din a doua repriză s-au marcat după minutul 61. *** Foresta Arad rezistă asalturilor campioanei și scapă doar cu scorul consemnat după primele 45 de minute. *** Olimpia Arad nu poate marca mai mult de două goluri celor de la Șoimii Pâncota, dar își păstrează, la golaveraj, locul din fruntea clasamentului.

Etapa a IX-a: Gloria Arad – Stăruința Dorobanți 4-3, A.S. Victoria Ineu – Șoimii Pâncota 1-0, Victoria Ch. Criș – Foresta Arad 0-0, Șiriana Șiria – Olimpia Arad 1-2, Frontiera Curtici – Banatul Vinga 4-2, Unirea Gurahonț – Crișana Sebiș 0-2, Libertatea Arad – Progresul Pecica 1-0, Foresta Beliu – Mureșul Lipova 1-1. Campioana câștigă foarte greu meciul jucat, chiar pe teren propriu, cu Dorobanți (după ce oaspeții au avut 3-2 la pauză!), Dodeanu și Bacoș ieșind în evidență, fiecare marcând câte trei goluri. *** Deși a condus la pauză (1-0), Șiriana a fost nevoită să se recunoască învinsă în fața liderului, pentru care Petchovschi III  a marcat de două ori în partea a doua a meciului. *** Frontiera Curtici se impune la mare luptă în fața noii-promovate din Vinga, într-un joc în care gazdele au marcat de… cinci ori, o dată fiind în propria poartă! *** Victorii la limită, dar meritate, obținute de echipele Victoria Ineu și Libertatea Arad.

Etapa a X-a: Banatul Vinga – Șiriana Șiria 1-3, Crișana Sebiș – Frontiera Curtici 1-0, Foresta Arad – Unirea Gurahonț 3-0, Șoimii Pâncota – Foresta Beliu 2-2, Olimpia Arad – A.S. Victoria Ineu 3-1, Mureșul Lipova – Libertatea Arad 2-1, Progresul Pecica – Gloria Arad 0-2, Stăruința Dorobanți – Victoria Ch. Criș 7-1. Victorie meritată obținută de Șiria la Vinga, în primul derby al noilor-promovate. *** La fel de meritat este și succesul la limită al Crișanei Sebiș, pe teren propriu, cu cei din Pecica. *** Stăruința face scorul etapei, în fața unei echipe care nu a avut replică. *** Duelul din frunte continuă să se ducă la golaveraj, ambele echipe – Olimpia (golaveraj: 37-6) și Gloria (golaveraj: 36-8) – având maxim de puncte după zece etape! *** Deși a marcat de trei ori la Pâncota, „pădurarii” din Beliu s-au mulțumit cu împărțirea punctelor, deoarece un gol a fost marcat în… propria poartă.

Etapa a XI-a: Banatul Vinga – Olimpia Arad 0-3, Frontiera Curtici – Foresta Arad 1-3, Unirea Gurahonț – Stăruința Dorobanți 2-2, Gloria Arad – Mureșul Lipova 4-1, Foresta Beliu – A.S. Victoria Ineu 0-2, Șiriana Șiria – Crișana Sebiș 0-3, Libertatea Arad – Șoimii Pâncota 2-2, Victoria Ch. Criș – Progresul Pecica 3-0. Și în această etapă, Foresta Arad a marcat de trei ori, dar de data aceasta toate mingile intrând în poarta adversarului! *** Deși a condus campioana la pauză (1-0), Mureșul Lipova a cedat la scor în partea a doua a întâlnirii de la Arad, Gloria jucând mai bine în repriza a doua. *** Din revelația începutului de campionat, Foresta Beliu a devenit „echipa de pluton”, acum fiind pe locul 10! *** Un meci aspru, presărat cu ieșiri nesportive ale gazdelor și, ulterior, întrerupt de arbitru, în întâlnirea Șiriana Șiria – Crișana Sebiș, care a fost dat câștigat „la masa verde” de oaspeți (pe teren a fost 1-0). *** Chiar dacă au obținut doar un punct în deplasarea de la Arad, jucătorii de la Șoimii Pâncota se pot declara mulțumiți de deznodământul meciului din cartierul Sânicolau-Mic.

Etapa a XII-a: Stăruința Dorobanți – Frontiera Curtici 2-2, A.S. Victoria Ineu – Libertatea Arad 5-1, Olimpia Arad – Foresta Beliu 3-0, Mureșul Lipova – Victoria Ch. Criș 3-2, Șoimii Pâncota – Gloria Arad 2-3, Foresta Arad – Șiriana Șiria 2-1, Crișana Sebiș – Banatul Vinga 6-0 (Progresul Pecica a stat). Mai bine mai târziu… Datorită lipsei de respect arătate față de competiție, prin numeroasele neprezentări la jocuri și substituiri de jucători, echipa Unirea Gurahonț a fost exclusă din campionat și toate rezultatele obținute până atunci fiindu-i anulate. *** Condusă la pauză cu 1-0, Victoria Ineu are o revenire de senzație și marchează de cinci ori în repriza secundă. *** Foresta Arad câștigă greu meciul de pe teren propriu, în al doilea derby al noilor-promovate, după ce la pauză cei din Șiria aveau avantaj de un gol. *** Crișana Sebiș face scorul etapei, în fața unei echipe care este noua „lanternă roșie”, după excluderea celor din Gurahonț! *** Duelul din frunte continuă, chiar dacă ambele echipe (care au 22 de puncte) au golaveraje modificate (Olimpia: 35-6, Gloria: 35-11).

Clasamentul modificat, după excluderea echipei din Gurahonț: 1. Olimpia Arad – 22 puncte (11 meciuri; golaveraj: 35-6), 2. Gloria Arad – 22 puncte (11 meciuri; 35-11), 3. Crișana Sebiș – 16 puncte (11 meciuri; 21-6), 4. A.S. Victoria Ineu – 13 puncte (11 meciuri; 19-13), 5. Foresta Arad – 12 puncte (11 meciuri; 18-15), 6. Mureșul Lipova – 11 puncte (12 meciuri; 13-20), 7. Libertatea Arad – 11 puncte (11 meciuri; 17-17), 8. Șoimii Pâncota – 9 puncte (12 meciuri; 22-19), 9. Stăruința Dorobanți – 9 puncte (11 meciuri; 22-19), 10. Foresta Beliu – 9 puncte (12 meciuri: 9-16), 11. Șiriana Șiria – 8 puncte (11 meciuri; 12-21), 12. Progresul Pecica – 7 puncte (11 meciuri: 11-21), 13. Frontiera Curtici – 7 puncte (11 meciuri; 16-28), 14. Victoria Chișineu-Criș – 6 puncte (11 meciuri; 9-27) și pe 15. Banatul Vinga – 2 puncte (11 meciuri; 13-34). Echipele care au câte 12 meciuri fiecare nu apucaseră să joace cu Unirea Gurahonț, iar dintre echipele cu câte 11 meciuri, cele care nu au jucat cu cei din Gurahonț sunt Progresul Pecica, Mureșul Lipova, Șoimii Pâncota și Foresta Beliu. Celorlalte echipe cu câte 11 meciuri jucate, li s-a scăzut din clasament rezultatul întâlnirii cu Unirea Gurahonț.

Etapa a XIII-a: Gloria Arad – A.S. Victoria Ineu 1-2, Crișana Sebiș – Olimpia Arad 0-0, Șiriana Șiria – Stăruința Dorobanți 1-1, Libertatea Arad – Foresta Beliu 1-0, Banatul Vinga – Foresta Arad 1-2, Frontiera Curtici – Progresul Pecica 2-1, Victoria Ch. Criș – Șoimii Pâncota 5-1 (Mureșul Lipova a stat). Cu excepția echipei din Chișineu-Criș, care a făcut scorul etapei, în toate celelalte meciuri s-au înregistrat scoruri strânse. *** Marea surpriză a etapei s-a consemnat pe stadionul „Gloria” din Arad, unde gazdele au pierdut primele puncte din actualul campionat, în fața unei echipe care a știut ce vrea! *** Olimpia Arad pierde și ea un punct, după acest scor alb de la Sebiș. *** Șiria marchează în minutul 89 golul cu care smulge un punct prețios, chiar dacă a jucat pe teren propriu, după ce Stăruința deschisese scorul în finalul primei reprize. *** Deși a condus cu 1-0 la pauză, Banatul Vinga cedează cele două puncte echipei Foresta Arad, în al treilea derby al noilor-promovate. *** Cu cele două goluri marcate în prima repriză, Frontiera își asigură victoria în meciul cu Pecica.

Etapa a XIV-a: Foresta Arad – Crișana Sebiș 0-0, Stăruința Dorobanți – Banatul Vinga 4-4, Olimpia Arad – Libertatea Arad 3-1, Foresta Beliu – Gloria Arad 0-3, Mureșul Lipova – Frontiera Curtici 4-1, Progresul Pecica – Șiriana Șiria 2-0, A.S. Victoria Ineu – Victoria Ch. Criș 1-0 (Șoimii Pâncota a stat). Revenire spectaculoasă în meciul de la Dorobanți: după 1-4 în minutul 65, gazdele marchează de trei ori (în minutele 70, 78 și 83), obținând „in extremis” un rezultat de egalitate! *** Fruntașele continuă lupta pentru supremație, cu avantaj de un punct pentru Olimpia Arad. *** Crișana Sebiș confirmă locul de pe podium și face un prețios 0-0 la Arad. *** Mureșul Lipova face scorul etapei, după ce a condus cu 3-0 în minutul 63. *** Meci aspru, tensionat, cu trei jucători eliminați, la Ineu: doi de la oaspeți (Urs și Raț), respectiv unul de la gazde (Tamaș)!

Etapa a XV-a, ultima din tur: Olimpia Arad – Gloria Arad 1-1, Stăruința Dorobanți – Foresta Arad 1-0, Șoimii Pâncota – Șiriana Șiria 0-1, Libertatea Arad – Victoria Ch. Criș 0-0, Frontiera Curtici – A.S. Victoria Ineu 1-1, Banatul Vinga – Mureșul Lipova 1-2, Crișana Sebiș – Progresul Pecica 2-0 (Foresta Beliu a stat). Iată că Programul turului a stabilit ca derby-ul celor mai bune echipe din Campionatul Județean Arad să se joace în ultima etapă a turului, iar acesta s-a terminat în mod echitabil la egalitate, fiecare echipă marcând câte un gol pe repriză, după 1-0 pentru gazde la pauză. *** Crișana Sebiș își consolidează poziția onorabilă de pe podium, fiind, alături de Stăruința, echipa cu multe meciuri terminate la egalitate (6, respectiv 7 cei din Dorobanți). *** Șiria câștigă la Pâncota chiar și în zece oameni (a fost eliminat Cîmpeanu), printr-un gol marcat în minutul 70. *** Punct important obținut de cei din Chișineu-Criș pe terenul din cartierul Sânicolau-Mic. *** Mureșul Lipova câștigă pe terenul „lanternei roșii” și iernează în prima jumătate a clasamentului.