Cine ridică mănușa „vameșilor” din Curtici?

Campionatul Județean al Ligii a IV-a de Seniori a consumat, la sfârșitul săptămânii trecute, meciurile etapei a VI-a, în care deși am înregistrat unele meciuri în care s-au marcat goluri multe, totalul etapei s-a ridicat la 29, sub recordul de până acum al ediției. Să luăm fiecare partidă în parte, în ordinea în care s-au jucat:

1. Arad (teren: I.C.R.T.I.) – sâmbătă, 21 septembrie 2019 (ora 11:00): F.C. UTA Arad II – C.S. Beliu 3-7 (3-2). Au marcat: Cr. Moldovan (1) și D. Negrea (43 și 44), respectiv V. Mașniță (24, 60 și 68), A.M. Gligor (33 și 50), C. Berar (57) și Ruja (58). Un meci în care foarte tinerii fotbaliști de la UTA (17,3 ani media de vârstă a celor care au intrat pe teren), deși au deschis scorul în chiar primul minut și au condus la pauză, nu au putut face față experienței celor de la Beliu (26,5 ani media de vârstă), care au egalat la cinci minute de la reluare, apoi în decurs de 11 minute au mai marcat de patru ori, cu 20 de minute înainte de „concluzia partidei” lucrurile fiind clare în ceea ce privește destinația celor trei puncte.

2. Ineu – sâmbătă, 21 septembrie 2019 (ora 11:00): C.S. Ineu – C.S. Glogovăț 2013 1-0 (0-0). Meciul a fost decis de reușita lui Florin Teședan (61), dar jocul a avut ritm, jucându-se pe contre, ambele echipe putând marca încă din prima parte a jocului. Față de alte întâlniri dintre aceste două echipe, de data asta a fost liniște, jucătorii văzându-și de treabă. Bravo lor!

3. Socodor – sâmbătă, 21 septembrie 2019 (ora 11:00): A.C.S. Socodor – Victoria Zăbrani 1-5 (1-2). Al treilea meci jucat la „matineu” ne-a arătat o echipă oaspete care nu mai vrea să repete greșelile ediției trecute, astfel că prin reușitele lui Ov. Mandache (34), T. Bier (39), Ov. Ghergar (70 și 78) și Zele (82), oaspeții au anulat cu vârf și îndesat reușita „găzdarului” Fl. Dema, care a deschis scorul în acest meci (min. 21).

4. Curtici – sâmbătă, 21 septembrie 2019 (ora 16:00): Frontiera Curtici – Păulișana Păuliș 1-0 (1-0). Fătă a fi o „mașină de goluri”, echipa gazdă adună victorii după victorii, ajungând să acumuleze maximul de puncte după cele șase etape jucate până acum. Golul marcat de Alin Mihai, unul foarte rapid (min. 9) a făcut ca sarcina gazdelor să fie una destul de ușoară, avantajul moral al golului marcat în debutul partidei făcând ca oaspeții să ajungă destul de greu la poarta lui Lucian Mucha.

5. Șimand – sâmbătă, 21 septembrie 2019 (ora 17:00): Șoimii Șimand – Victoria Felnac 2-4 (2-3). După părerea mea, aici s-a înregistrat obișnuita „surpriză a etapei”, pentru că gazdele (locul 2 înaintea acestei etape) trăgeau nădejdea că pot ține trena liderului. Dar dorința de victorie a oaspeților a fost foarte mare, mai ales că VI-FE avea datoria morală față de proprii suporteri să arate că debutul acestei ediții nu este cel plănuit și că de acum înainte echipa va reintra în… normalitate. Golurile marcate de Cr. Gabor (5), Drîgla (10) și R. Fritea (45 și 81) au înclinat balanța victoriei către… Victoria Felnac, gazdele replicând numai prin golurile marcate de Gheorghieș (13 și 16). Meciul a fost plăcut și pentru că a oferit celor prezenți un debut cum rar se poate vedea: s-au marcat patru goluri în primul sfert de oră al întâlnirii!

6. Sântana – sâmbătă, 21 septembrie 2019 (ora 17:00): Unirea Sântana – Podgoria Pâncota 5-0 (2-0). Surprinde doar diferența mare de goluri, dacă ținem cont de locurile ocupate de cele două echipe la finalul ediției trecute. Dar cum Unirea și-a amintit că a fost printre fruntașele „elitei” în edițiile precedente, elevii antrenorului Cristian Irimia și-au dat drumul la joc, marcând prin F. Băd (29), C. Martin (36), Gherghel (75), Parlapan (77) și Tomuț (90) golurile unei victorii care a devenit clare abia în ultimul sfert de oră al partidei, când s-au marcat cele trei goluri din partea a doua a meciului.

În clasament, pe primul loc este Frontiera Curtici – cu 18 puncte (golaveraj: 19-2), pe locul 2 urcă Victoria Zăbrani – cu 13 puncte (14-4), iar pe trei coboară, față de etapa trecută, Șoimii Șimand – cu 12 puncte (20-13). Urmează, de la locul 4 în jos: Unirea Sântana – 10 puncte (14-8), C.S. Ineu – 9 puncte (12-11), A.C.S. Socodor – 9 puncte (11-13), Păulișana Păuliș – 8 puncte (8-9), C.S. Beliu – 7 puncte (17-17), Victoria Felnac – 7 puncte (9-11), C.S. Glogovăț 2013 – 7 puncte (7-11), Podgoria Pâncota – 4 puncte (9-22) și „lanternă roșie” este F.C. UTA Arad II, cu nici un punct acumulat (golaveraj: 10-29).

Etapa viitoare, a VII-a, se va juca sâmbătă, 28 septembrie 2019, după următorul program: Podgoria Pâncota – C.S. Ineu, Victoria Zăbrani – Frontiera Curtici (derby-ul etapei), Victoria Felnac – F.C. UTA Arad II, C.S. Beliu – Unirea Sântana, Păulișana Păuliș – Șoimii Șimand și C.S. Glogovăț 2013 – A.C.S. Socodor. Unde se va consemna… „surpriza etapei”?